Topení do novostavby
Topení do novostavby
Současné novostavby (nízkoenergetické a pasívní domy), v ČR dle NZÚ "domy s velmi nízkou energetickou náročností"
Uvedené domy se vyznačují výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a proto také velmi malou tepelnou ztrátou. Potřeba tepla je tak nízká, že pro vytápění se spotřebuje skutečně jen velmi málo energie, v celkové roční bilanci méně než např. pro ohřev teplé užitkové vody. Samotná cena energie pak není nejdůležitější, do celkové bilance významě vstupují další faktory – pořizovací cena, životnost a udržovací náklady. Elektrické přímotopné sálavé vytápění pak v přímém porovnání s dalšími topnými systémy vítězí u těchto staveb na celé čáře.
Více o teorii elektrického přímotopného topení.
Více o porovnání topných systémů.
Více o tom, proč je elektrické sálavé topení úsporné.
Souvislosti:
Životnost, bezúdržbovost a nízká cena topných panelů válcuje technicky složitější a dražší topné systémy – než se investice do těchto systémů stačí vrátit, ocitnou se často na hranici životnosti hlavních komponent, dále je tu bonus ve formě nižší ceny elektrické energie pro celou domácnost díky přímotopné dvoutarifní sazbě D57d pro elektrické topení.
Možné varianty:
stropní topné (infračervené) panely (výška instalace nad 2.5 m a výše)
nástěnné topné (infračervené panely)
Vhodná regulace:
Dimenzace:
dle vypočtené tepelné ztráty v projektu domu
TIP: Produkci sálavého tepla je vždy vhodné rozdělit do více méně výkonných zdrojů. Vznikne tak rovnoměrná distribuce tepla, která přispívá k dokonalejšímu tepelnému komfortu a v závislosti na regulaci i úspornějšímu provozu.