Topné panely

 

Topné panely

 

Typy, funkce, umístění

 

Sálavé neboli infračervené topné panely se základním způsobem  - napříč produktovými řadami, dělí podle umístění na stropní a nástěnné. Obecně platí, že by sálavé panely neměli být ničím zastíněny, aby se infračervené vlny, které panely emitují, mohli volně rozptýlit po vytápěném prostoru. Nejvyššího podílu sálání dosahují stropní panely, umístěním na stropě je konvekční složka tepla omezena na minimum. Nástěnné panely svým umístěním více podporují konvekci, mají tedy nižší podíl infračervené složky, což ale z hlediska dynamiky nemusí být na škodu.  Stropní sálavé panely se instalují do výšky 2,5 - 3,5 m, dle použitého výkonu. V trvale obývaných prostorách je vhodné v minimální výšce instalovat pouze 300W panely, vyšší „vatáže“ v malé výšce mohou sálat příliš intenzivně, což může být pro citlivější osoby nepříjemné. Vždy je třeba zajistit rovnoměrné rozmístění stropních panelů pro dokonalé tzv. „zasvícení“ prostoru, tím je pak zajištěn potřebný tepelný komfort. Pro nástěnné panely platí v podstatě stejná pravidla, vždy je lepší rozdělit topný výkon, pokud je to z prostorového hlediska možné, na více topidel, zajistí to rovnoměrnou distribuci tepla s žádaným komfortem. Pro nástěnné infračervené panely je nevhodné umístění přímo proti okenním výplním, které jsou zpravidla nejchladnějším místem obálky domu. Infračervené sálání okenní výplně zbytečně zahřívá, což v důsledku zvyšuje ztrátu tepla prostupem okenní tabulí. Sálavé panely je třeba regulovat nezávislým prostorovým termostatem umístěným na vhodném neutrálním místě, termostat integrovaný v těle topidla jako v případě přímotopů (konvektorů) by nezajistil dostatečnou relevanci vyhodnocení teploty vzhledem k odlišnému způsobu produkce tepla s šířením do prostoru.

 
 

Topné panely ECOSUN

Stropní topné panely ECOSUN U a nástěnné panely ECOSUN K / EMITHERM jsou osvědčené infrapanely s dlouhou tradicí, vyrábějí se přes 20 let a exportují se do mnoha zemí, velmi úspěšně např. na náročný německý trh. Z technického hlediska jde o „ryzí formu infrapanelu“ bez akumulace, s rychlým natápěním i chladnutím. Patentované materiály Thermoquartz a Thermocrystal zajišťují optimální pohlcení tepla z topného prvku a následnou emisi infra paprsků přes zrnitý křemičitý povrch, který až 2,5x zvyšuje přestupní plochu. Nástěnné panely této řady jsou k dispozici ve výkonech od 100 do 700W, stropní varianty v provedení 300, 600 a 700W. Poměr ceny, účinnosti a výkonu je u těchto panelů bezkonkurenční.

Skleněné topné panely

Skleněné topné panely dodáváme ve dvou provedeních. Panely GR z 12 mm silného skla a výkonem 300, 500, 700 nebo 900 W jsou určeny výhradně pro montáž na stěnu. Topné panely Ecosun G se sklem tl. 4 mm a rámečkem z eloxovaného hliníku jsou uzpůsobeny pro montáž na strop i na stěnu, přidaná izolace omezuje únik tepla do stavební konstrukce. Dodávané „vatáže“ jsou 300 a 600 W. Skleněné panely skvěle fungují jako stylový designový doplněk, poměrně často se setkáváme s překvapenými obličeji a komentářemi typu „… a tohle je opravdu topení?“ Atraktivní a nadčasové provedení těchto panelů přímo vybízí k umístění do moderního interiéru. 

 
 

Mramorové topné panely 

Mramorové sálavé panely MR (marble radiant) jsou v pravém slova smyslu reprezentativní topidla z přírodního leštěného mramoru tloušťky 3 cm, určeny jsou k instalaci na stěnu. Mramorové panely vytvářejí přirozené a velmi příjemné teplo, kamenná hmota podporuje akumulaci, vyšší podíl konvekce zase zlepšuje dynamiku. Mramorové panely tak v sobě kombinují výhody několika topidel. K dispozici jsou ve výkonech 300, 500, 800, 1200 a 1500W. Krása a jednoduchost přírodního materiálu se v MR panelu spojuje ve špičkový a esteticky ojedinělý výrobek.

 

Shrnutí hlavních rysů topných panelů
 

Topné panely ECOSUN

Osvědčené infrapanely s dlouhou tradicí, vysoká emisivita díky patentovanému křemičitému povrchu, rychlé teplotní reakce. Bezkonkurenční poměr ceny, výkonu a účinnosti.

Skleněné topné panely na zeď

Skleněné topné panely jsou zároveň stylovým designovým doplňkem, výběr z 5ti barevných provedení umožní umístění do jakéhokoliv interiéru.

Mramorové topné panely 

Mramorové sálavé panely jsou reprezentativní topidla z přírodního leštěného mramoru, které v sobě kombinují výhody několika topidel. Částečná akumulace a nižší podíl sálavé složky.