Topení do bytu

Obecně doporučujeme pro vytápění bytů topidla se sálavou složkou, protože jedině s těmito topidly lze dosáhnout rozumných provozních nákladů a to současně s dobrým pocitovým komfortem.

Topení do bytu

Souvislosti:
Sálavá složka tepla je nezbytná pro tepelný komfort, dobré rozložení teplot mezi podlahou a stropem a také zvýšení povrchových teplot stavebních konstrukcí i zařizovacích předmětů. Souhrn těchto vlastností znamená pro uživatele nižší provozní náklady a zároveň zvýšenou úroveň tepelného komfortu. Tepelné sálání (sálavé teplo, infračervené tepelné vlnění) je část spektra elektromagnetického vlnění, které se na teplo přeměňuje po dopadu na pevná tělesa – stavební konstrukce, zařizovací předměty, osoby. Typickým příkladem je sluneční záření nebo sálání ohně. Pro člověka je zdrojem okamžitého pocitu tepla a komfortu. Lidský organismus je na příznivé vnímání sálavého tepla evolucí geneticky nastaven, sálavé teplo slunce a ohně nás provází odnepaměti.
Účel ale světí prostředky, teorie se potkává s praxí a prostorovými i finančními možnostmi. Proto výběr není zdaleka vždy jednoznačný a proto neexistuje jedno topidlo (nebo topný systém), který by byl ideální pro každého. Více ve videu "Porovnání topidel, jak to s nim je".

Typické požadavky zákazníků, kteří řeší elektrické topení do bytu, můžeme rozdělit na čtyři hlavní skupiny:

 1. 1. Úsporné vytápění bytu - sálavé topné panely

Požadavek na provozně nejúspornější topný systém se realizuje sálavými (infračervenými) topnými panely. Instalace dává smysl především v lépe zateplených bytech, bytových domech, nebo novostavbách bytů. Ve staré zástavbě s velkými tepelnými ztrátami se prostorová náročnost instalace může stát překážkou (bytové topné panely mají podstatně nižší výkon z jednotky plochy než přímotopy nebo sálavé přímotopy - jde o principiální a konstrukční vlastnost - zaberou tedy více místa). Naopak v dobře zateplených bytech může být počet instalovaných panelů malý. Přesto doporučujeme sálavý výkon rozdělit - pokud je to prostorově možné - na více zdrojů. Například na místnost 25m2 s tepelnou ztrátou 1000 W raději instalovat 2x 600W, než jeden 1kW topný panel. Pro trvalé vytápění topnými panely je vhodná příprava elektroinstalace s "drátovými" prostorovými termostaty v krabicích KU na stěně. Lze realizovat i dodatečně prostřednictvím bezdrátové regulace.

TIP: Zvláště velkých úspor lze dosáhnout se stropními topnými panely v bytech s velmi vysokými stropy: Jak to funguje? Eliminací "pytle" teplého vzduchu pod stropem vytvořeného konvekčním způsobem vytápění - stropní panely vyzáří teplo pod sebe k podlaze a podstatně sníží množství spotřebované energie.

Regulace: prostorové termostaty, bezdrátové termostaty, nouzově nebo k přitápění zásuvkové termostaty

 1. 2. Optimální kompromis pořizovacích/provozních nákladů - sálavé přímotopy

Pro tuto zákaznickou prioritu doporučujeme tzv. sálavé přímotopy. Zaberou málo místa, lze jimi nahradit staré přímotopy bez nutnosti změny elektroinstalace, disponují termostatem integrovaným v karosérii topidla.

TIP: Sálavý přímotop se vyznačuje vynikajícím poměrem "cena/výkon/sálavý podíl/rozměry". Sálavá složka tepla je nezbytná pro tepelný komfort, dobré rozložení teplot mezi podlahou a stropem a také zvýšení povrchových teplot stavebních konstrukcí i zařizovacích předmětů. Souhrn těchto vlastností znamená pro uživatele nižší provozní náklady a zároveň zvýšenou úroveň tepelného komfortu.

Regulace: integrovaný termostat v přímotopu

 

 1. 3. Nejlevnější topení do bytu - klasické přímotopy (přímotopné konvektory)

Skupina zákazníků preferuje z různých důvodů nízkou pořizovací cenu vytápění. V tomto oboru jsou jasným vítězem přímotopné konvektory. Dnešní přímotopné konvektory vhodné pro trvalé vytápění bytů jsou jinými stroji než přímotopy před 20ti lety. Vývoj přinesl nová topná tělesa s nižší povrchovou teplotou, což výrazně přispělo ke kultuře chodu a komfortu. Nové elektronické termostaty umožnují přesně udržovat nastavenou teplotu a proto jsou dnešní přímotopy úspornější.

Regulace: integrovaný termostat v přímotopu

 

 1. 4. Přitápění, dotápění do bytu

Lze realizovat s více možnostmi, pro toto téma naleznete kompletní výklad a doporučení na tomto místě

 

Dimenzace topení do bytu: dle výpočtu nebo odhadu tepelných ztrát bytu 

 

Varianty topení do bytu:

 • Infrapanely - sálavé topné panely

  Infrapanely

  Vytápění a přitápění pro domy a byty. Zónové vytápění určeného prostoru pro kanceláře, recepce, sklady, obchody,.. Účinně vytápí s nízkou spotřebou energie. 

 • Sálavé přímotopy

  Sálavé přímotopy

  Vysoký sálavý výkon v kompaktních rozměrech, termostat s polovodičovým bezhlučným spínáním a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné vytápění a přitápění.

 • Přímotopy - konvektory

  Přímotopné konvektory

  s vestavěným přesným elektronickým termostatem a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné bezdohledové vytápění. 100% účinnost, bezúdržbovost, dlouhá životnost