Topení do bytu

Obecně doporučujeme pro vytápění bytů topidla se sálavou složkou, protože jedině s těmito topidly lze dosáhnout rozumných provozních nákladů a to současně s dobrým pocitovým komfortem.

Topení do bytu

Souvislosti:
Sálavá složka tepla je nezbytná pro tepelný komfort, dobré rozložení teplot mezi podlahou a stropem a také zvýšení povrchových teplot stavebních konstrukcí i zařizovacích předmětů. Souhrn těchto vlastností znamená pro uživatele nižší provozní náklady a zároveň zvýšenou úroveň tepelného komfortu. Tepelné sálání (sálavé teplo, infračervené tepelné vlnění) je část spektra elektromagnetického vlnění, které se na teplo přeměňuje po dopadu na pevná tělesa – stavební konstrukce, zařizovací předměty, osoby. Typickým příkladem je sluneční záření nebo sálání ohně. Pro člověka je zdrojem okamžitého pocitu tepla a komfortu. Lidský organismus je na příznivé vnímání sálavého tepla evolucí geneticky nastaven, sálavé teplo slunce a ohně nás provází odnepaměti.
Účel ale světí prostředky, teorie se potkává s praxí a prostorovými i finančními možnostmi. Proto výběr není zdaleka vždy jednoznačný a proto neexistuje jedno topidlo (nebo topný systém), který by byl ideální pro každého. Více ve videu "Porovnání topidel, jak to s nim je".

Typické požadavky zákazníků, kteří řeší elektrické topení do bytu, můžeme rozdělit na čtyři hlavní skupiny:

 1. Úsporné vytápění bytu - sálavé topné panely

Požadavek na provozně nejúspornější topný systém se realizuje sálavými (infračervenými) topnými panely. Instalace dává smysl především v lépe zateplených bytech, bytových domech, nebo novostavbách bytů. Ve staré zástavbě s velkými tepelnými ztrátami se prostorová náročnost instalace může stát překážkou (bytové topné panely mají podstatně nižší výkon z jednotky plochy než přímotopy nebo sálavé přímotopy - jde o principiální a konstrukční vlastnost - zaberou tedy více místa). Naopak v dobře zateplených bytech může být počet instalovaných panelů malý. Přesto doporučujeme sálavý výkon rozdělit - pokud je to prostorově možné - na více zdrojů. Například na místnost 25m2 s tepelnou ztrátou 1000 W raději instalovat 2x 600W, než jeden 1kW topný panel. Pro trvalé vytápění topnými panely je vhodná příprava elektroinstalace s "drátovými" prostorovými termostaty v krabicích KU na stěně. Lze realizovat i dodatečně prostřednictvím bezdrátové regulace.

TIP: Zvláště velkých úspor lze dosáhnout se stropními topnými panely v bytech s velmi vysokými stropy: Jak to funguje? Eliminací "pytle" teplého vzduchu pod stropem vytvořeného konvekčním způsobem vytápění - stropní panely vyzáří teplo pod sebe k podlaze a podstatně sníží množství spotřebované energie.

Regulace: prostorové termostaty, bezdrátové termostaty, nouzově nebo k přitápění zásuvkové termostaty

 1. Optimální kompromis pořizovacích/provozních nákladů - sálavé přímotopy

Pro tuto zákaznickou prioritu doporučujeme tzv. sálavé přímotopy. Zaberou málo místa, lze jimi nahradit staré přímotopy bez nutnosti změny elektroinstalace, disponují termostatem integrovaným v karosérii topidla.

TIP: Sálavý přímotop se vyznačuje vynikajícím poměrem "cena/výkon/sálavý podíl/rozměry". Sálavá složka tepla je nezbytná pro tepelný komfort, dobré rozložení teplot mezi podlahou a stropem a také zvýšení povrchových teplot stavebních konstrukcí i zařizovacích předmětů. Souhrn těchto vlastností znamená pro uživatele nižší provozní náklady a zároveň zvýšenou úroveň tepelného komfortu.

Regulace: integrovaný termostat v přímotopu

 

 1. Nejlevnější topení do bytu - klasické přímotopy (přímotopné konvektory)

Skupina zákazníků preferuje z různých důvodů nízkou pořizovací cenu vytápění. V tomto oboru jsou jasným vítězem přímotopné konvektory. Dnešní přímotopné konvektory vhodné pro trvalé vytápění bytů jsou jinými stroji než přímotopy před 20ti lety. Vývoj přinesl nová topná tělesa s nižší povrchovou teplotou, což výrazně přispělo ke kultuře chodu a komfortu. Nové elektronické termostaty umožnují přesně udržovat nastavenou teplotu a proto jsou dnešní přímotopy úspornější.

Regulace: integrovaný termostat v přímotopu

 

 1. Přitápění, dotápění do bytu

Lze realizovat s více možnostmi, pro toto téma naleznete kompletní výklad a doporučení na tomto místě

 

Dimenzace topení do bytu: dle výpočtu nebo odhadu tepelných ztrát bytu 

 

Varianty topení do bytu:

 • Infrapanely - sálavé topné panely

  Infrapanely

  Vytápění a přitápění pro domy a byty. Zónové vytápění určeného prostoru pro kanceláře, recepce, sklady, obchody,.. Účinně vytápí s nízkou spotřebou energie. 

 • Sálavé přímotopy

  Sálavé přímotopy

  Vysoký sálavý výkon v kompaktních rozměrech, termostat s polovodičovým bezhlučným spínáním a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné vytápění a přitápění.

 • Přímotopy - konvektory

  Přímotopné konvektory

  s vestavěným přesným elektronickým termostatem a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné bezdohledové vytápění. 100% účinnost, bezúdržbovost, dlouhá životnost

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení