Elektrické vytápění

ELEKTRICKÉ PŘÍMOTOPNÉ VYTÁPĚNÍ - je vytápění, u kterého se elektrická energie přeměňuje prostřednictvím topných těles nebo topných ploch na energii tepelnou lokálně, přímo v místě spotřeby tepla (jednotlivé místnosti).

Díky tomu nedochází k nežádoucím energetickým ztrátám v rozvodech tepla z centrálního zdroje a také obtížné a nepřesné regulovatelnosti, dané jednotnou teplotou teplonosného média a jeho setrvačností. Přesnou oddělenou regulací spolu s téměř 100% účinností přeměny elektrické energie na tepelnou, lze dosáhnout u elektrického přímotopného vytápění velmi zajímavých provozních nákladů s nedostižným provozním komfortem a nízkými pořizovacími náklady.

Elektrické topení

Mezi nejpoužívanější elektrické přímotopné systémy řadíme:

 • sálavé (infračervené) topné panely nástěnné (topné panely nástěnné)*
 • sálavé (infračervené) topné panely stropní (topné panely stropní)*
 • podlahové topení (topné kabely, topné rohože, topné fólie) 
 • stropní velkoplošné vytápění (topné fólie)*
 • sálavé přímotopy (přímotop s konstrukcí pro sálavé teplo)*
 • přímotopné konvektory (klasické konvektory)

* za sálavé považujeme topné systémy produkující min. 50% podíl vyrobené tepelné energie ve formě sálání

Vhodnost použití jednotlivých typů vytápění závisí na povaze vytápěného prostoru a požadovaném topném režimu, nelze bohužel jednoduše říci "toto je nejlepší" . Zjednodušeně lze říci, že nejlepšího tepelného komfortu a zároveň úsporného provozu dosahují sálavé a velkoplošné topné zdroje, své opodstatnění však za určitých podmínek a priorit mají i "obyčejné klasické konvektory". Často může být nejlepší volbou použití sálavého konvektoru, který výborně kombinuje provozní vlastnosti teplovzdušného a infračerveného (sálavého) vytápění.

NEJPODSTATNĚJŠÍ VÝHODY ELEKTRICKÉHO PŘÍMOTOPNÉHO VYTÁPĚNÍ

 • Nižší cena elektrického proudu - instalací elektrického vytápění získáte přímotopný tarif (podmínky přidělení tarifu). Cena za kWh je u tohoto tarifu téměř poloviční v porovnáním s průměrnou sazbou pro domácnosti (tarify elektřiny), za tuto cenu pak domácnost odebírá elektřinu pro všechny spotřebiče (ohřev teplé užitkové vody, světlo, pračka, myčka, vaření). Roční úspora může dosáhnout téměř 50%.
 • Nízká pořizovací cena - v porovnání s cenami pořízení jiných topných systémů, např. cena elektrického podlahového vytápění začíná na cca 350 Kč včetně DPH za 1m2.
 • Cena instalace - instalace elektrických topných systémů je nenáročná a ve většině případů zvládnutelná i svépomocí za asistence kvalifikovaného elektrikáře.
 • Bezúdržbovost - přímotopné elektrické systémy nevyžadují žádnou údržbu v podobě revizí, pořizování náhradních dílů, čištění komínů apod., a neprodukují tak žádné vedlejší náklady.
 • Životnost - moderní topné komponenty (topné kabely, topné rohože, topné fólie, sálavé topné panely) neobsahují žádné pohyblivé části a nepodléhají rychlému opotřebení - při správné instalaci a regulaci mají životnost mnoho desítek let.
 • Regulovatelnost - decentralizované elektrické vytápění umožňuje regulaci jednotlivých vytápěných částí s detailním nastavením vhodného topného režimu. Tato vlastnost je spolu s mimořádnou přesností regulace především u zdrojů tepla s malou nebo žádnou mírou akumulace zdrojem značných energetických úspor. Algoritmy integrované v moderních termostatech (fuzzy-logika, PWM apod.) jsou u elektrického vytápění schopny svou předvídavostí zajistit udržování nastavené teploty bez zbytečných teplotních překmitů, které zvyšují spotřebu energie.
 • Komfort - elektrické vytápění poskytuje svému uživateli nedostižný komfort nejen jednoduchostí obsluhy, přesností regulace, bezúdržbovostí a širokým výběrem možností aplikace (podlahové, nástěnné, stropní), ale také způsobem produkce tepla s velkým podílem sálavé složky, která je důležitá pro pocit dobrého tepelného komfortu při současně úsporném provozu.
 • Zdravotní hledisko - moderní elektrický topný systém nevíří ve vzduchu obsažené prachové částice a výkaly roztočů, čímž výrazně přispívá ke správnému vnitřnímu mikroklimatu, topné prvky s výrazným podílem sálání mají příznivý vliv na lidský organizmus, jde o přirozenou formu šíření tepla vyskytující se v přírodě a v okolí člověka odpradávna.
Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení