Topení na chatu a chalupu

Elektrické topení pro přerušované (nárazové) vytápění, typicky topení na chaty a chalupy

Elektrické topení pro rekreační objekty

Topení na chalupu

V rekreačních objektech jako jsou chaty, chalupy, zahradní chaty apod., vzniká potřeba rychlého vytopení na požadovanou komfortní teplotu. Pro dostatečnou dynamiku nátopu z nízkých teplot je důležité dodat dostatek výkonu, proto se pro režim přerušovaného, neboli nárazového vytápění vždy volí, pokud to elektroinstalace dovolí, velkorysejší dimenzace topidel, než pro běžné pokrytí tepelné ztráty.

Pro vytápění na chatu a chalupu je vhodné je použít topidla schopná podat vysoký výkon v kompaktních rozměrech. Požadavky při přerušovaném vytápění můžeme rozdělit na tři typické skupiny:

 1. 1. rychle dosáhnout určité teploty vzduchu a poté přejít na jiný zdroj tepla pro udržení komfortu, např. kamna. Pro tento účel se nejlépe hodí klasický přímotop (přímotopný konvektor). Jedná se o levný zdroj, který vzhledem k absenci sálavé složky nedoporučujeme k trvalému komfortnímu vytápění (vyšší spotřeba energie v porovnání se sálavými zdroji). 

 2. 2. rychle dosáhnout komfortu i požadované teploty a vysoký komfort i teplotu dále udržovat pro trvalé vytápění. Pro tento účel doporučujeme sálavé přímotopy, topidla s bezkonkurenčním mixem vlastností "cena/výkon/sálavý podíl/rozměry".

 3. 3. rychle dosáhnout krátkodobého subjektivního komfortu (typicky v chladných koupelnách), poté vypnutí zdroje nebo udržování zvolené temperační teploty. Pro tento účel se nejlépe hodí tzv. vysokoteplotní panel neboli infrazářič. Vysoká teplota (300-350 St.C) topných lamel umožňuje "prostřelit" sálavým tokem chladné prostředí a přímým osáláním vytvořit pocit komfortu. Jedná se o velmi efektivní způsob podání tepla; tato topidla nepracují ve světelném spektru (nesvítí, nezáří) a na rozdíl od halogenových zářičů jsou bezúdržbová - nemění se topné trubice. 

 Souvislosti:

Sálavá složka tepla je nezbytná pro tepelný komfort, dobré rozložení teplot mezi podlahou a stropem a také zvýšení povrchových teplot stavebních konstrukcí i zařizovacích předmětů. Souhrn těchto vlastností znamená pro uživatele nižší provozní náklady a zároveň zvýšenou úroveň tepelného komfortu. Účel světí prostředky a proto je pro topení na chatu a chalupu někdy nejvhodnější plně konvekční zdroj (přímotop), nebo naopak plně sálavé topidlo (vysokoteplotní infrapanel - zářič) či kříženec těchto topidel - sálavý přímotop. 

Dimenzace topení na chatu a chalupu:

Dle výpočtu tepelné ztráty nebo odhadu tepelné ztráty s patřičným předimenzováním pro dostatečnou dynamiku (použitelné příkony ve vašem objektu ověřte u svého elektrikáře).

TIP: Nebojte se naddimenzování topidel pro dostatečnou dynamiku nátopu - jsou-li řízena regulací, nezvyšují celkovou spotřebu energie pro daný účel. Slabý přímotop odebírá méně energie ale topí déle, silný odebírá energie sice více, ale kratší dobu.

 

Možné varianty topení na chatu a chalupu:

 1. Sálavé přímotopy
 • Sálavé přímotopy

  Sálavé přímotopy

  Vysoký sálavý výkon v kompaktních rozměrech, termostat s polovodičovým bezhlučným spínáním a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné vytápění

 1. Klasické přímotopy - přímotopné konvektory
 • Přímotopy ECOFLEX TAC

  Přímotopy ECOFLEX TAC

  s vestavěným termostatatem, s polovodičovým bezhlučným spínáním a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné vytápění. 100% účinnost, bezúdržbovost, dlouhá životnost

 • Náš tip

  Přenosné přímotopy IVIGO Pro

  Přenosné přímotopy IVIGO Pro

  přenosný přímotop s digitálním termostatem s týdenním programem, pohybovým čidlem, plastovými nožkami a madlem pro přenášení, kabel s vidlicí, 100% účinnost

 • Přímotopy Atlantic F125-D

  Přímotopy Atlantic F125-D

  s programovatelným termostatem a LCD displejem, polovodičové bezhlučné spínání, týdenní program, zpožděné vypnutí. 100% účinnost, bezúdržbovost, životnost

 1. Vysokoteplotní panely - infrazářiče
 • Vysokoteplotní panely Ecosun S+

  Přímotopy ECOFLEX TAC

  k vytápění průmyslových a zemědělských prostorů, tělocvičen, skladů atd. je možné je použít také k zónovému ohřevu pracovišť v halách

 • Náš tip

  Vysokoteplotní panely ECOSUN S+ Anticor

  Přímotopy Atlantic F125-D

  opatřené speciálním nástřikem práškového plastu, určeného do venkovního prostředí, s vysokou odolností proti korozi

 • Vysokoteplotní panely Ecosun TH

  Ecosun TH

  "Civilní" provedení vysokoteplotního panelu v elegantní černé barvě, s kabelem 2m včetně vidlice pro připojení do zásuvky.

Vhodná regulace:

Klasické i sálavé přímotopy mají integrovaný termostat s funkcí "komfort/útlum/nezámrz", nebo "programovatelný termostat s displejem" a možností nastavení různého průběhu teplot v čase. 

Infrapanely a vysokoteplotní panely doporučujeme řídit externí regulací: 

 • Pokojové termostaty s kabelovým propojením

  Pokojové termostaty kabelové

  Termostaty pro instalaci do elektroinstalační krabičky a propojení topidla a termostatu kabelovým vedením včetně WiFi

 • Bezdrátové termostaty

  Bezdrátové termostaty

  Bezdrátové termostaty pro ovládání topidel bez úpravy elektroinstalace, bezdrátový termostat na baterie + přijímač

 • Zásuvkové termostaty

  Zásuvkové termostaty

  Zásuvkové termostaty pro ovládání bez úpravy elektroinstalace zapojením do klasické zásuvky

 • Centrální bezdrátová regulace

  Centrální bezdrátová regulace

  Bezdrátová regulace pro ovládání topidel bez úpravy elektroinstalace a z jednoho místa na displeji jednotky nebo přes WiFi (iOS, Android).