Topení do garáže a dílny

Optimální řešení pro vytápění garáží a dílen je vysokoteplotní panel, například Ecosun S+ 30, který ve spojení s regulací dokáže zajistit temperaci prostoru a současně komfortní zónový ohřev pracoviště s rychlým nástupem a nízkými provozními náklady.

Hodně chlapů, mužů, kluků, kutilů, opravářů, mechaniků ... řeší stejnou otázku: Jak v zimě nebo chladu topit v dílně nebo v garáži, jak vytvořit komfortní pracovní prostředí tak, aby to bylo účinné, bezpečné, dalo se nějak rozumně regulovat a přitom mě nezruinovalo jak pořizovací tak provozní cenou? Víme že to řešíte, protože nám k tomuto tématu často voláte a píšete. V tomto textu vysvětlíme a poradíme, jak na elektrické sálavé topení do dílny nebo garáže.

Typicky vzniká v garáži nebo dílně potřeba nárazového (přerušovaného) vytápění s požadavkem na komfort zvýšený v určité části nebo na určitém pracovišti. Startovací teplota prostoru se v závislosti na venkovní teplotě, vlastnostech stavební konstrukce a vnitřní udržovací teplotě pohybuje nejčastěji od 7 do 16 St. C. Pro zajištění komfortu v takto chladném prostředí je potřeba "prostřelit" jej sálavým tepelným tokem (emisí tepelného vlnění) generovaným vysokoteplotním tělesem. Budete-li svařovat ropovod v -30 St. C, bude se vám na směrový tepelný tok nejlépe hodit zářič pracující ve světelném spektru s teplotou zdroje 2000 St. Pro směrový ohřev v teplotách nad 5 st.C je takto horký zdroj nejen zbytečný, ale po určité době i nepříjemný až zdrcující, sálání ve vlnových délkách odpovídajícím těmto teplotách zdroje je totiž pocitově velmi agresivní.

Ta-dá, naštěstí tu ale máme topidlo vyvinuté pro dílenské a průmyslové aplikace, kde se přímo počítá s potřebou nejen plošného sálavého vytápění (velké a vysoké prostory, dílny, haly, tělocvičny), ale i tzv. vytápění zónového, tedy místního směrového ohřevu za účelem zajištění zvýšeného komfortu přímo na daném místě. Mluvíme tu o tzv. "vysokoteplotním panelu", topidle nazývaném často také "vysokoteplotní zářič" či "infrazářič". Vše, co produkuje sálání je ve své podstatě infrazářič, takže ano, i toto je infrapanel nebo zářič. Velmi ale záleží na teplotě zdroje pro daný účel - vlnové délce záření. V případě vysokoteplotního panelu se teplota topných lamel pohybuje mezi 300 - 380 St. C. Proto panel vydává silný směrový, ale neagresivní sálavý tok, který lze nasměrovat k zónovému ohřevu vybraného místa v garáži nebo dílně. Pro místní ohřev se vždy využívají vyšší výkony, při návrhu se dimenzace provádí vždy s ohledem na celkovou velikost prostoru a výchozí teplotu. Více panelů dimenzovaných na tepelnou ztrátu lze použít k plošnému vytápění. Při zónovém (místním ohřevu) je vhodnější používat výkonnější panely, míra ohřevu se částečně reguluje vzdáleností panelu a zapínáním/odpínáním jednotlivých topných lamel u vícelamelových vysokoteplotních panelů. Jak při zónovém tak celoplošném ohřevu je vhodné regulovat panely termostatem s teplotním čidlem umístěným na odpovídajícím relevantním místě.

TIP:
Největší variabilitu poskytuje regulace panelu termostatem, kombinovaná se zapínáním/odpínáním jednotlivých lamel panelu. Příkladem je regulace panelu o výkonu 3kW termostatem se spínáním přes stykač v rozvaděči a s možností místního odpínání jednotlivých lamel.
Můžete tak u panelu 3000W teplotně regulovat výkon 1000 nebo 2000 či 3000W.

Příklady dimenzace vysokoteplotních panelů:

 • dílna 45m2, zónový ohřev pracoviště, výchozí teplota 12 st.C: vysokoteplotní panel 1x 3000W
 • garáž 30 m2, temperování na 10 st.C: 2x 1200W
 • dílnička 9m2, krátkodobý ohřev, výchozí teplota 5 st.C: vysokoteplotní panel 1x 2400W
 • hala 100m2, celoplošné vytápění na 18 ST. C, tepelná ztráta 15kW: vysokoteplotní panel 8x 2000W

Více o sálání:
Sálání: https://www.primotopy.eu/wiki/salani
Šíření tepla: https://www.primotopy.eu/wiki/sireni_tepla
Infračervené záření: https://www.primotopy.eu/wiki/Infracervene_salani

Rekapitulace:

Vysoká teplota topných lamel (300-380 St.C) u vysokoteplotních panelů umožňuje "prostřelit" sálavým tokem chladné prostředí a přímým osáláním vytvořit pocit komfortu. Jedná se o velmi efektivní a proto i energeticky úsporný způsob podání tepla využitelný především při nárazovém vytápění, potřebě krátkodobě vytvořit pocitový komfort v chladném prostředí, např. garáži, dílně... Důležitá je dostatečná výkonová dimenzace pro zamýšlený účel. Ve spojení s regulací termostatem možno využít na temperování prostoru na jakoukoli zvolenou teplotu.

Důležité: tato topidla nepracují ve světelném spektru (nesvítí, nezáří), na rozdíl od halogenových zářičů jsou bezúdržbová - nemění se topné trubice!

 Infrazářiče do dílny, garáže

 • nevíří vzduch a s ním nečistoty
 • jsou bezpečné, na rozdíl od plynových zářičů a naftových kamen
 • nesvítí jako halogenová topidla
 • jsou bezúdržbové: nemění se žádné komponenty ani trubice

Umístění vysokoteplotních panelů do garáže nebo dílny: na strop nebo pod náklonem pod strop na stěnu

Zkušenosti našich zákazníků - co nejčastěji kladně hodnotí na topení v garáži a dílně vysokoteplotními panely:

 • nízká pořizovací cena, jednoduchá montáž, provoz bez dalších investic
 • 3kW vysokoteplotní panel je v dílně funkčně lepší i úspornější než 5kW přímotop s ventilátorem
 • náběh na plný výkon (resp. max. teplotu lamel) dle výkonu panelu 10-15 minut
 • funguje luxusně a výborně se reguluje
 • je to jako pobyt na sluníčku :)
 • žádný hluk, smrad, ani kouř a hlavně příjemné teplo

 

Varianty topení do dílny a garáže:

 • Vysokoteplotní panely Ecosun S+

  Přímotopy ECOFLEX TAC

  k vytápění průmyslových a zemědělských prostorů, tělocvičen, skladů atd. je možné je použít také k zónovému ohřevu pracovišť v halách

 • Náš tip

  Vysokoteplotní panely ECOSUN S+ Anticor

  Přímotopy Atlantic F125-D

  opatřené speciálním nástřikem práškového plastu, určeného do venkovního prostředí, s vysokou odolností proti korozi

 • Vysokoteplotní panely Ecosun TH

  Ecosun TH

  "Civilní" provedení vysokoteplotního panelu v elegantní černé barvě, s kabelem 2m včetně vidlice pro připojení do zásuvky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení