Přímotopy s nízkou spotřebou

Přímotop s nízkou spotřebou

Všechny to zajímá: existuje přímotop s menší spotřebou energie než ty „ostatní“? Měřeno optikou účinnosti ne, protože všechna elektrická přímotopná topidla využívají bezeztrátovou, téměř 100% přeměnu elektrické energie na tepelnou. Tento princip je u všech přímotopných topidel stejný, ať už se jedná o přímotopy, topné panely, nebo třeba elektrické podlahové topení. Jakékoli přímotopné topidlo přemění jednu spotřebovanou kWh elektřiny na 1kWh tepla, účinnost je v tomto smyslu u všech topidel stejná. Existuje ale způsob, jak vytápění učinit efektivnější a zajistit, aby topidlo spotřebovalo co nejméně „konečné (užitečné) energie ze zásuvky“. 

Jak spotřebovat méně?

Přesto je ale možné spotřebovat na vytápění méně energie. Klasické přímotopy pracují s principem konvekce, což je ohřev vzduchu a jeho cirkulace po vytápěném prostoru. Ohřátý vzduch se ale vždy drží u stropu, kde ho nepotřebujeme. Rozložení teplot je mizerné: nahoře horko, dole chladno, naše peníze jsou pod stropem – a tam je nechceme.
Trik, jak spotřebovat méně energie tkví ve způsobu výroby a distribuce tepla. Když místo topidla pracujícího s konvekcí (přímotopný konvektor, radiátor …) nasadíme topidla tzv. sálavá, bude se teplo šířit emisí tepelného vlnění, podobně jako teplo od kamen nebo ohýnku. Aby přímotop tepelnou energii vysálal, neboli vyzářil, je k tomu přizpůsobena jeho konstrukce, tvar i topné těleso. Cílem je omezení konvekční složky tepla ve prospěch složky sálavé. Více ve videu „Porovnání topidel“.

Sálavé, neboli vyzářené teplo neohřívá vzduch, ale povrchy a předměty a v prostoru se zachová takto: zvýší povrchovou teplotu okolních povrchů, zařizovacích předmětů, stěn, stavební konstrukce. Píšeme o tom mj. v článku „Proč je sálavé teplo úsporné“. Významným zdrojem nízké spotřeby je dále přesná elektronická regulace s časovým programováním, která zajistí:

Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou

 • minimální překmity nastavené teploty (některá topidla dosahují přesnosti až 0,1 °C)
 • útlum teploty v časech nevyužívání prostorů, a noční útlum
 • inteligentní řízení dle senzoru pohybu
 • vzdálené ovládání, režimy „dovolená“, „víkend“

Výsledkem emise sálavého tepelného vlnění při vytápění je:

 • rovnoměrné rozložení teplot ve vertikálním směru
 • zvýšená teplota všech povrchů zvyšuje pocit komfortu a snižuje teplotu, na jakou je třeba ohřát vzduch
 • sálání topidel přímo aktivuje pocit tepelné pohody, jako u kamen nebo ohýnku
 • pohyb vzduchu a víření prachových částic se podstatně sníží
 • k dosažení kýženého tepelného komfortu spotřebujete se sálavým topidlem méně energie, než s topidlem konvekčním

Potenciál úspor se generuje prostřednictvím efektivnějšího šíření tepla sáláním, v žádném případě ne z poddimenzování vůči tepelné ztrátě.

A vítězem je ... přímotop se sálavým teplem

Sálavý přímotop je zkonstruován tak, aby velkou část energie (asi 50%) přeměnil na sálání. Přitom si ponechal všechny výhody klasického přímotopného konvektoru - velký výkon v malých rozměrech, integrovaný přesný elektronický termostat a jednoduchou instalaci do zásuvky nebo instalační krabice. Tento mix vlastností a hlavně sálavé teplo, to je to, co dělá z tohoto topidla hvězdu mezi přímotopy.
Pozor ale, často se zaměňují pojmy „sálání“ a „akumulace“, přestože se jedná o dvě naprosto odlišné věci. Sálání vám k úspoře pomůže vždy, akumulace a akumulační přímotopy málokdy, pouze za přesně definovaných podmínek výhodné ceny akumulované energie. 

Jak rozdělujeme sálavá topidla a kde s nimi topit

Nejpoužívanější sálavá topidla jsou tato:

 • sálavé topné panely nízkoteplotní: bytové topné panely, neboli infrapanely, použití novostavby a zateplené rekonstrukce
  Výhody: nízká spotřeba, komfort, nevíří vzduch, velký výběr materiálů (sklo, keramika, kov ...)
 • sálavé přímotopy: moderní evoluce přímotopného konvektoru s vysokým podílem sálání, použití staré nezateplené domy, chaty chalupy, náhrada starých přímotopů - přímotopy s nízkou spotřebou
  Výhody: vysoký výkon v malých rozměrech, velký podíl sálání, spotřebují méně než klasické konvektory a méně víří vzduch
 • sálavé topné panely vysokoteplotní: teplota topných lamel 300-380 °C, nesvítí, nemění se topné části, použití nárazové vytápění chladných prostorů, koupelen, garáží a dílen ….
  Výhody: nevíří vzduch a prach, možnost zónového ohřevu, nárazového i trvalého vytápění
 • sálavé zářiče ve světelném spektru: teplota topných těles 800-2000 °C, agresivní sálavý tok pro obzvláště chladné prostory
  Výhody: rychlé teplo, do velké zimy, efektivní provoz
  Nevýhody: svítí, v pokojových teplotách je sálání agresivní, není bezúdržbové 

TiP: Pozor na infrazářiče pracující ve světelném spektru. Jsou to vynikající pomocníci v extrémně chladných podmínkách (topení do koupelny ve víkendové nemovitosti s výchozí teplotou 5 °C, nebo topení na terasu v zimě – výchozí teplota -5 °C. Pro vytápění v běžných bytových podmínkách jsou nepoužitelné, sálavý tok je vzhledem k vysoké teplotě topného tělesa příliš agresivní!

Elektrické sálavé panely s nízkou spotřebou

Jak tedy vybrat elektrické topení s nízkou spotřebou?

Univerzální topidlo pro každého a pro každou situaci neexistuje, naštěstí. Účel světí prostředky,  každý uživatel preferuje jiné vlastnosti topidla, rozhodující jsou často prostorové a investiční možnosti. Následující přehled ukazuje nejčastější aplikace sálavých topidel a přímotopů s nízkou spotřebou:

Vhodnou volbou topidel je možné ovlivnit provozní náklady. Šíření tepla sáláním je mnohem efektivnější než šíření tepla konvekcí. Sálavé panely a sálavé přímotopy spotřebují v závislosti na okolních podmínkách (výška stropů, tepelná ztráta, vlastnosti stavební konstrukce) o 20 – 40% méně energie, než topidla pracující s konvekcí. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení