Akumulační přímotopy

Akumulační přímotopy vs. sálavé přímotopy - jaký je mezi nimi rozdíl?

Sálání a akumulace u topidel jsou dvě naprosto rozdílné věci, oba pojmy jsou často špatně chápány nebo i zaměňovány.

Akumulační přímotop

Akumulace tepla: schopnost materiálu nebo tělesa shromažďovat a následně postupně uvolňovat dodané teplo. U topidel se pro tento účel se používají objemově hmotné materiály s vysokou tepelnou kapacitou, např. keramika, šamot, cihly. Aby mohlo těleso akumulovanou energii vydávat, musí se napřed "nabít", elektrickou energii v podobě tepla v tomto režimu pohlcuje.

Sálání: tepelné sálání (sálavé teplo, infračervené tepelné vlnění) je část spektra elektromagnetického vlnění, které se na teplo přeměňuje po dopadu na pevná tělesa – stavební konstrukce, zařizovací předměty, osoby. Typickým příkladem je sluneční záření nebo sálání ohně či kamen. Pro člověka je zdrojem okamžitého pocitu tepla a komfortu. Lidský organismus je na příznivé vnímání sálavého tepla evolucí geneticky nastaven, sálavé teplo slunce a ohně nás provází odnepaměti.

Přímotopy s akumulací

Spotřebovaná energie se buď částečně, nebo úplně dodává do akumulačního členu, který se tak "nabíjí" a nahromaděné teplo pak postupně uvolňuje. Teplo uvolňované z akumulace není zdarma - ve fázi "nabíjení" pro ni přímotop spotřeboval energii za stejnou cenu, jako kdyby topil. Přímotopy s akumulací principiálně pracují s ohřevem vzduchu jako klasické přímotopné konvektory - nejedná se o sálavá topidla.

Sálavé přímotopy

Přeměňují elektrickou energii na tzv. tepelné sálání. Pomocí sálavé (infra) složky tepla dosahují tyto přístroje vysoké úrovně komfortu s nižšími energetickými nároky, než jakých lze dosáhnout topidly konvekčními, která pracují s mícháním vzduchu o různých teplotách (konvekce=víření vzduchu, tj. pohyb vzduchu vzniklý stoupáním lehčího, teplého a naopak klesáním studeného, těžšího vzduchu) - značná část energie ve formě teplého vzduchu zůstane u konvekce pod stropem a s ním i vaše peníze.

Shrnutí: Přímotopy s akumulací sice vydrží topit určitou dobu při vypnutí nízkého tarifu, jenže se u toho "vybijí" a po zapnutí nízkého tarifu začnou místo přímého topení především akumulovat. Pauza, kdy těleso netopí je v podstatě stejná jako u těles bez akumulace, jen se posune v čase. Na přímotopech s akumulací není nic úsporného, protože akumulovanou energii musíte zaplatit stejně tak, jako tu přímo uvolňovanou, je za stejné peníze. Vysoká míra akumulace je u přímotopů (sálavé přímotopy, topné panely) na škodu, protože brání přímé a přesné regulaci. Akumulace je pro stabilitu vnitřního prostředí dobrá u stavebních konstrukcí, u topidel je naopak vhodná možnost rychlé reakce na změny vnitřní teploty např. od tepelných zisků (spotřebiče, oslunění). Zbytečné zvýšení teploty nad nastavenou mez nezastavitelným uvolňováním tepla z akumulace uvolňuje zbytečně i finance z vaší peněženky. Velké akumulační hmoty měli smysl v minulosti, kdy nebyli k dispozici přímotopné, dnes typicky 20ti hodinové tarify, byla to doba akumulačních kamen - 8(16) hodin akumulace, pak její postupné uvolňování. Akumulační topidla nevydávají sálavé teplo jako sálavé přímotopy a sálavé topné panely, teplo předávají formou většinové konvekce - ohřevu vzduchu. A právě vysoký sálavý podíl je základem úsporného a komfortního provozu s pocitem dobré tepelné pohody. Uvedená fakta jsou důvodem, proč v naší nabídce nenajdete akumulační přímotopy - jsou těžké, obtížně regulovatelné a zbytečně drahé.

Více ve videu "Porovnání topidel. Jak to s nimi je?".

Závěr:

Proč je sálavý přímotop úspornější než akumulační?

  • pro vysoký podíl sálání v dodávané tepelné energii
  • pro rychlé reakce na pokyny regulace díky malé setrvačnosti bez akumulace

Proč nemůže být akumulační přímotop tak úsporný jako sálavý?

  • pro nízký nebo žádný podíl sálání v produkovaném teple
  • pro obtížnou regulovatelnost, danou setrvačností způsobenou akumulací
  • Sálavé přímotopy

    Sálavé přímotopy

    Vysoký sálavý výkon v kompaktních rozměrech, termostat s polovodičovým bezhlučným spínáním a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné vytápění

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení