Topení do starého domu

Topení do starého domu

Staré nezateplené domy, kamenné domy nebo obecně domy s vysokou tepelnou ztrátou

Pro vytápění těchto objektů je vždy potřeba dodat poměrně vysoký měrný výkon. Proto je vhodné použít topidla schopná podat vysoký výkon v kompaktních rozměrech se stále vysokým podílem produkce sálavého tepla. Nejvyšší produkce sálavého tepla sice dosahují sálavé (infračervené) topné panely, ty však vzhledem k omezené povrchové teplotě disponují relativně nízkým výkonem vzhledem k rozměrům topidla. V praxi by to znamenalo nejen vysokou pořizovací cenu vzhledem k požadovanému výkonu, ale hlavně často až neúnosnou prostorovou náročnost, hodí se tedy především do nízkoenergetických staveb. Proto jsou v případě starých a nezateplených domů jednoznačně nejvhodnějším řešení "sálavé přímotopy".

Tato topidla kombinují vlastnosti infrapanelů (vysoký sálavý podíl produkovaného tepla) s vysokým výkonem klasických přímotopných konvektorů. Konstrukce topidla umožňuje speciálnímu plochému topnému tělesu produkovat vysoký podíl sálání, zároveň konvekční mřížka v horní části topidla uvolňuje část výkonu pro konvekční ohřívání vzduchu. Výsledkem je sálavé topidlo, které disponuje nejen vysokou úrovní tepelného komfortu, ale díky částečné konvekční složce i výbornou dynamikou náhřevu.

Souvislosti:

Sálavý přímotop se vyznačuje vynikajícím poměrem "cena/výkon/sálavý podíl/rozměry". Sálavá složka tepla je nezbytná pro tepelný komfort, dobré rozložení teplot mezi podlahou a stropem a také zvýšení povrchových teplot stavebních konstrukcí i zařizovacích předmětů. Souhrn těchto vlastností znamená pro uživatele nižší provozní náklady a zároveň zvýšenou úroveň tepelného komfortu.

Možné varianty:

  • Sálavé přímotopy

    Sálavé přímotopy

    Vysoký sálavý výkon v kompaktních rozměrech, termostat s polovodičovým bezhlučným spínáním a přesností 0,1°C pro trvalé nebo přechodné vytápění

Vhodná regulace:

Sálavé přímotopy mají integrovaný termostat s funkcí "komfort/útlum/nezámrz", některé modely možnost centrálního řízení po pilotním vodiči (supluje centrální regulaci).

Dimenzace:

Dle výpočtu tepelné ztráty nebo odhadu tepelné ztráty TIP: Výborná dynamika náhřevu s vysokým sálavým podílem předurčuje sálavé přímotopy k použití při nárazovém vytápění, typicky v rekreačních objektech.