Jak topit elektřinou (2/3)

Jak topit elektřinou (2)

Jak topit elektřinou v dobře zateplených bytech a domech

V dobře zateplených domech a bytech je tepelná ztráta velice malá. S výší ztráty přímo souvisí i dimenzace topných komponent, malá ztráta = nízký výkon potřebný k vytopení místnosti/objektu. V těchto podmínkách jsou nejvhodnějším topným systémem sálavé topné panely nazývané také infrapanely nebo infračervené panely. Jde o nejúspornější topný systém napříč spektrem možností elektrického vytápění. Aby to ale nebylo dokonalé, nehodí se úplně pro energeticky náročnější stavby. Není to proto, že by snad vytápění nezvládly, ale kvůli poměru výkonu k rozměrům. Sálavý infračervený panel je daleko rozměrnější, než výkonově srovnatelný přímotop, je to otázka konstrukce a povrchové teploty. Z prostorového i investičního hlediska pak instalace topných panelů do starého nezatepleného objektu, domu, nebo bytu nemusí dávat smysl, protože by topné panely zabraly příliš mnoho místa. Naopak v NED a pasivních domech by v místnosti stačil ve většině případů pouze jeden sálavý panel, více se jich instaluje jen z důvodu lepšího „zasvícení“ prostoru, tedy rovnoměrnější distribuce sálavého tepla. Sálavé topné panely zvláště doporučujeme použít jako topení do koupelny, přidaná hodnota ve formě sálavého tepla je v koupelnách neocenitelná. Více informací v naší poradně, články topení do bytu nebo topení do novostavby

 

Jak topit elektřinou v rekreačních objektech

Topení elektřinou v rekreačních objektech je vždy třeba realizovat lidově řečeno s dostatečnou výkonovou rezervou. I v případě, kdyby měl objekt rozumnou energetickou bilanci, tzn. byl slušně zateplen, vzniká zde většinou potřeba nárazového vytápění, tj. potřeba dodat velké množství energie v relativně krátkém čase. Je to nutný důsledek požadavku na rychlou změnu teploty a obvykle velkého teplotního rozmezí (např. ze 12°C na 22°C.). Toto lze samozřejmě vyřešit temperováním objektu, to je však u většiny řídce a nepravidelně navštěvovaných staveb nepřiměřeně nákladné a omezuje se často pouze na temperování proti zamrznutí. U nezateplených energeticky náročných rekreačních objektů by měla být dimenzace vůči běžné předpokládané tepelné ztrátě ještě velkorysejší. Vzhledem k potřebě dosáhnou co nejdříve přijatelného tepelného komfortu doporučujeme pro vytápění použít sálavá topidla, vlivem vyzářeného sálavého toku vytváří pocit tepla a komfortu ještě před dosažením plánované teploty vzduchu. Ze stejného důvodu doporučujeme v rekreačních objektech sálavá topidla jako topení do koupelny, v případě, že se jedná o nárazové vytápění do chladné a trvale nevytápěné koupelny, pak by mělo jít o vysokoteplotní infrapanely. Více o topení v rekreačních objektech v článku Topení na chatu a chalupu.



Jak elektřinou přitápět a temperovat

Časté dilema vzniká při potřebě elektřinou přitápět ke stávajícímu topnému systému, nebo temperovat prostory buď na nezámrznou teplotu, nebo na určenou tzv. útlumovou teplotu, např. v době nepřítomnosti nebo vyhasnutí krbu či kamen. Oboje je vždy je bezpečnější realizovat pevně instalovaným topidlem, pokud se rozhodnete pro topidlo přenosné, mělo by mít integrovanou bezpečnostní pojistku proti přehřátí i proti překlopení a hlavně by mělo být deklarováno pro provoz bez dohledu – pozor na to, v nabídkách prodejců a internetových obchodních domů najdete nepřeberné množství „hraček“, které mají v návodu k užívání uvedeno „provoz pouze pod dohledem“. 

Temperování je v zásadě možné jakýmkoliv elektrickým topidlem, je-li dostatečně bezpečné (nepracuje ve světelném spektru) a je určené k trvalému vytápění. Pro temperování na nezámrznou teplotu postačí obyčejný a levný klasický přímotop, pro udržování vyšších teplot se už vyplatí přemýšlet o přímotopu se sálavým podílem, nebo sálavém topném panelu.

Přitápění na komfortní teplotu je vhodné realizovat sálavým topidlem, buď sálavým přímotopem (instalace na stěnu nebo s nožkami), nebo sálavým (infra) panelem instalovaným „napevno“ na stropě či stěně, možné je použít i přenosný na podpěrách. Při požadavku na vyšší výkon v jednom topidle použijte sálavý přímotop, v případě priority na straně spotřeby energie instalujte sálavý topný panel/panely.

Bonus: Místní (zónový ohřev)

Používání sálavých topidel pro přitápění znamená pro uživatele také další důležitý bonus, a tím je tzv. "zónový ohřev". Sálavé těleso směřuje určitý sálavý tok (rozptyl a hustota sálavého toku je daná typem topidla, jeho konstrukcí a povrchovou teplotou) vždy jedním směrem. Tím umožnuje "zónově" zvýšit pocit komfortu v jedné části prostoru, a uspořit drahocennou energii.

V dalším pokračování „Jak topit elektřinou (3)“se zaměříme na špatně zateplené energeticky náročné stavby s velkou energetickou náročností.