Tepelná ztráta a dimenzace topného výkonu

Tepelná ztráta


Tepelná ztráta je množství energie, kterou musíme do vytápěného prostoru dodat, abychom udrželi teplotu v interiéru na požadované úrovni. Hodnota tepelné ztráty je závislá především na konstrukci a materiálovém složení domu, tj. na tepelně-izolačních vlastnostech obvodových konstrukcí, střechy, stropů, izolaci podlahy, kvality oken atd.

Určující je také tzv. vnější výpočtová teplota se závislostí na regionu a nadmořské výšce (rozmezí cca -12 až -18°C), a požadovaná vnitřní teplota místností (18 až 22°C), která se liší určením místnosti, např. ložnice 18°C, obývací prostor 21°C apod. 

Obecně může být pro podlahové topení nebo sálavé topné systémy tato teplota nižší, než pro klasické konvekční (radiátorové) vytápění.

Údaj o tepelné ztrátě Q [W] je klíčový pro správný návrh a dimenzaci topného systému. Horší varianta je poddimenzování navrženého topení, takový systém má nízkou dynamiku a hlavně v mrazivých teplotách nepokryje tepelnou ztrátu místností a vám bude zima. Lepší případ je předimenzování topení, zima Vám sice nebude, ale zaplatíte zbytečně vysokou cenu za topné komponenty. Pro správné navržení otopného systému domu s dimenzací jednotlivých topných těles a zejména pro elektrické přímotopné systémy je důležitá také informace o dílčích ztrátách jednotlivých místností nebo prostorů, protože jedině tak můžete beze zbytku využít všech výhod tohoto typu vytápění - včetně nízké pořizovací ceny. Ačkoli předimenzování topných těles není ve většině případů na škodu, např. v případě sálavých (infračervených) topných panelů způsobuje nežádoucí snížení sálavé složky tepla, protože se topidlo pohybuje většinu času mimo oblast své ideální povrchové teploty.

Přesným výpočtem tepelných ztrát se zabývají odborníci - projektanti TZB, pokud si chcete zkusit vypočítat tepelné ztráty sami, můžete využít služeb některého z on-line internetových kalkulátorů, například výpočet tepelných ztrát na TZB-INFO.cz.

Pro přibližný odhad tepelné ztráty na základě informací o stavební konstrukci slouží tato pomůcka:

  • Starší nezateplené objekty - 40-50 W/m³
  • Starší objekty s dodatečným zateplením - 30-40 W/m³
  • Současné novostavby - 20-30 W/m³
  • NED - 15-20 W/m³

Nepleťte si tepelnou ztrátu s instalovaným příkonem!

Někteří prodejci jsou pod tlakem na získání zákazníka schopni slíbit nereálně nízké provozní náklady „vypočítané" z instalovaného, často poddimenzovaného příkonu. Instalovaný příkon ale nemá se spotřebou systému řízeného regulací přímou souvislost!

Viz. tento příklad: Výkonová dimenzace elektrického topení se provádí podle tepelné ztráty. Protože vzhledem k téměř 100% účinnosti přeměny elektrické energie na teplo se u elektrických přímotopných systémů instalovaný příkon rovná výkonu, měl by v praxi instalovaný výkon být o něco vyšší než tepelná ztráta (rezerva na dynamiku). Instalovaný příkon ale může být klidně dvojnásobný než tepelná ztráta, spotřebu energie to při provozu systému řízeného regulací neovlivní! Regulace zapíná a vypíná topení neustále dokola tak, aby udržela teplotu na nastavené hodnotě. Protopíte stejně, pokud topíte systémem o výkonu 1000 W s provozním časem 10 minut nebo výkonem 2000 W s provozním časem 5 minut. U obou variant je spotřebovaná energie shodná. Skutečná spotřeba tepla je v závislosti na venkovních podmínkách poplatná právě a jen aktuální tepelné ztrátě. Naopak poddimenzované topení zase nedokáže udržet komfortní teplotu při nízké vnější výpočtové teplotě, tak jak by mělo.

Shrnutí: úspor se při vytápění nedosahuje poddimenzováním topení vůči tepelné ztrátě, ale správným výběrem a návrhem topných komponent s vysokým podílem sálavého tepla, což vede ke zvýšení průměrné povrchové teploty vnitřní obálky, rovnoměrnému rozložení teplot a spolu s kvalitní a přesnou regulací, která udržuje skutečnou teplotu co nejblíže teplotě nastavené, k úspornému a komfortnímu provozu.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení