Přímotopy s ventilátorem

Přímotop s ventilátorem

Proč? Proč přímotop s ventilátorem, když v drtivé většině aplikací se jedná o řešení nešťastné?

Doporučení: Místo přímotopu s ventilátorem s popisovanými negativy investujte raději do sálavého přímotopu – moderního bezpečného topení s velkým podílem vyzářeného (infračerveného) sálavého tepla. V kombinaci s nožkami získáte přenosné topidlo s přesnou programovatelnou regulací, bezhlučným polovodičovým spínáním a s bezpečnostními pojistkami proti přehřátí i překlopení. Jde o bezkonkurenční mix vlastností bezpečnost/životnost/provozní náklady/cena.

Nikdy jsme s kolegy ve firmě úplně nepochopili, kde se taková popularita přímotopů s ventilátorem bere, zvlášť když nejpopulárnějším elektrickým topidlem byl v dávných osmdesátkách a devadesátkách nástěnný přímotopný konvektor, který ventilátor nemá. Pojďme si rozkrýt, na co je vlastně v přímotopu takový ventilátor (ne)dobrý.

Jak to funguje

Původní klasický přímotop je tzv. konvektor. Konvektor od slova konvekce, což znamená vzdušné proudění. Spodními otvory nasaje chladný těžší vzduch u země, zahřeje ho průchodem přes topné těleso a horní mřížkou teplý vzduch přímotop opouští a přirozenou konvekcí stoupá ke stropu. Když zchladne, klesá k zemi a celý cyklus se opakuje. Celý tento proces není potřeba podporovat vrtulí nebo ventilátorem, vzniká sám z fyzikální podstaty nižší hmotnosti teplého vzduchu.

Proč je u přímotopu s ventilátorem všechno špatně

Zmíněný samovolný konvekční proces způsobuje pohyb vzduchu definovatelný jako přijatelný, ne však úplně žádoucí. Přidání ventilátoru do přímotopu má tyto následky:

    • Nadměrné víření vzduchu s obsahem prachových částic a alergenů
      Ventilátorem zvýšená rychlost proudění způsobuje víření vzduchu a přidává do oběhu také prach - ten vždy obsahuje prachové částice, roztoče a obzvláště silný alergen – výkaly roztočů. Vzniklý stav je nevhodný pro běžné smrtelníky a smrtelný pro alergiky.
    • Ochlazování pohybem vzduchu
      Jste venku a je bezvětří, teplota tak akorát, jste v pohodě. Jste venku a fouká vítr - teplota je stejná, ale v pohodě nejste. Znáte ten pocit? Nepohyblivý vzduch je překvapivě dobrý izolant. Lidské tělo si na povrchu těla vytváří vrstvičku teplého vzduchu, jakési mikroklima. Pohyb vzduchu ale tuto vrstvu narušuje a způsobuje její ochlazování a čím rychleji vzduch okolo nás proudí, tím rychleji se povrch lidského těla ochlazuje. Ochlazování větrem (vzdušným prouděním) způsobuje, že se za stejné teploty okolí cítíme jinak, když je vzduch bez pohybu a jinak když jsme ovlivňováni vzdušným prouděním. Platí to venku na větru, i doma před ventilátorem. Vzdušné proudění - vítr dokáže lidské tělo velmi rychle velmi intenzivně ochladit. Přímotop s ventilátorem je stroj, který aktivně snižuje tepelnou pohodu osob. Zvládne pouze zvýšit teplotu vzduchu, ale to nestačí, teplota vzduchu je pouze jedním z atributů tepelné pohody. Zvýšení subjektivního komfortu je možné realizovat sáláním zdroje o odpovídající teplotě, jak si řekneme o kousek dále.
    • Co se točí hučí a pokazí se
      Ventilátor je točivý stroj, který přeměňuje elektřinu na mechanický pohyb. Potíž nastává, má-li to dělat dlouho – pak na to potřebuje kvalitní hardware v podobě kvalitního zpracování kvalitního materiálu a použití kuličkových ložisek. Nic z toho v laciných přímotopech, ve kterých se obvykle ventilátory vyskytují, nenajdete. Životní cyklus nekvalitního ventilátoru končí stále se zvyšující hlučnost nakonec jeho smrtí.

Přímotopy s ventilátorem

(Ne)bezpečnost

Často si v popisu nebo návodu k přímotopům s ventilátorem můžete přečíst doporučení typu „pouze pro přitápění“ nebo „může být provozováno pouze pod dohledem“ což svědčí o tom, jak topidlu věří sami výrobci nebo dovozci těchto zařízení. Mimo jiné je to absencí bezpečnostních prvků – pojistek proti přehřátí a proti překlopení, prvků, které jsou integrovány v „opravdových“ přímotopech pro trvalé vytápění. Riziko požáru se bez těchto pojistek rapidně zvyšuje, podívejte se na video pojišťovny.
Celkovou požární nebezpečnost zařízení pak podtrhuje fakt, že valná většina těchto zařízení se ve snaze poskytnout zázračně vysoký výkon v malých rozměrech uchyluje k jedinému možnému řešení a tím je vysoká teplota topného prvku. Tak vysoká, že je těleso žhavé a pracuje ve viditelném spektru. Levná vnitřní elektroinstalace odpovídá lacinému provedení většiny těchto topidel. 

Rozkrývání ukončeno

Nakonec to rozkrývání nebylo složité ani dlouhé. Přímotop s ventilátorem umí zvýšit hlavně spotřebu energie, komfort ani tepelnou pohodu ne. V laciném přímotopu s ventilátorem se nic dobrého neskrývá. Jediné pozitivum je nízká cena (vykoupená krátkou životností) a to je také to jediné, co k tomuto přístroji láká široké publikum. Čestnou vyjímkou jsou ovšem průmyslové přímotopy s ventilátorem. Nejenže je kvalita jejich výroby a elektroinstalace obvykle na jiné úrovni, ale hlavně rychlé zvyšování teploty vzduchu může mít v některých průmyslových provozech přesně definovaný význam. Na principu ochlazování lidí a snižování úrovně komfortu se u nich ale nic nemění. 

Jak z toho ven - čím lze tento divoký stroj nahradit?

Pro dosažení dobré tepelné pohody a menší spotřeby energie je nutné používat topidla s podílem sálání, tzn. vyzářeného tepla. Sálavé topení je nejčastěji reprezentováno sálavými přímotopy a sálavými (infračervenými) topnými panely. Více informací naleznete např. v článcích Přímotopy s nízkou spotřebou, Jak topit elektřinou a ve videu Porovnání topidel. Jak to s nimi je?

Jak a čím nahradit přímotopy s ventilátorem

Cokoli je lepší než přímotop s ventilátorem. Soudobé přímotopné konvektory pracují s přesnou regulací, polovodičovým spínáním, nižší teplotou topného tělesa, sálavým podílem … Oběh vzduchu přirozenou konvekcí je u nich omezen na nutné minimum.

Doporučujeme elektrická topidla s vysokým podílem sálavého tepla: