Jak topit elektřinou (1/3)

Jak topit elektřinou (1)

V třídílném seriálu „Jak topit elektřinou“ vysvětlujeme na příkladech konkrétních aplikací, jaké elektrické topení a proč použít v různých výchozích podmínkách a situacích. Ačkoliv se někdy můžete napříč různými obory setkat s produkty, které jsou podle jejich prodejců zázračným řešením pro všechny a za každých okolností, v reálných podmínkách tomu tak nikdy není. Odlišné místní podmínky, představy a finance zákazníků, prostorové možnosti, možnosti elektroinstalace a způsob regulace, to vše ovlivňuje finální volbu elektrického topení. Nejprve si ukažme, z čeho je vlastně možné vybírat a jak to funguje.

Rozdělení topení elektřinou - systémové

  • Přímotopné topení
    • přímé - přímotopy, sálavé přímotopy, topné panely
    • akumulační - akumulační přímotopy, akumulační kamna
  • Ústřední topení (centrální) - elektrokotel + radiátory
     

Přímotopné topení

Jak sám název napovídá, topí přímo, tzn. teplo se vyrábí přímo v místě jeho plánované spotřeby, v podstatě bezeztrátově s účinností přeměny elektřiny na teplo téměř 100%. Přímotopná produkce tepla je výhodná, protože se dá přesně regulovat - měřím a ovládám přímo tam, kde teplo vyrábím. Další výhodou je absence ztrát tepla v rozvodech teplonosného média, typicky vody v okruhu pro radiátory. Přímotopné topení můžeme dále rozdělit na příméakumulačníPřímé elektrické topení se rychle zahřeje a dříve topí, dobře se reguluje. Konstrukční řešení těchto topidel nepočítá s žádnými těžkými (objemově hmotnými) částmi, které zvyšují hmotnost a cenu topidel. Akumulační elektrické topení se zahřívá déle (je to závislé na hmotě akumulačního členu) a z principu funkce se špatně reguluje. Bývá často vydáváno za zdroj neuvěřitelných úspor, bohužel bez vysvětlení prodejců proč to tak je. Je-li akumulovaná energie za stejné peníze jako přímo spotřebovaná (což dnes v době přímotopných tarifů je), nemá se úspora kde vzít a zůstanou jen nevýhody. Více v článku akumulační přímotopy – proč nejsou úsporné.

Ústřední (centrální) topení

Je v podstatě opak topení přímotopného, teplo se vyrábí na jednom místě a rozvádí v podobě teplé vody do radiátorů po celém domě nebo bytě. Teplonosné médium má velkou setrvačnost, takže se to celé dlouho nahřívá, špatně reguluje a v rozvodech navíc vnikají značné ztráty, než se voda dopraví tam, kde má topit.

Rozdělení topení elektřinou - podle umístění topidel

Nástěnné a stropní vytápění elektrickými topidly

Nejen s umístěním na stěnu můžete počítat při přímém vytápění některými elektrickými přímotopnými topidly. Modelové řady topných panelů určené pro stropní instalaci umožňují umístění na strop buď přímo - prostřednictvím stropních držáků, nebo pomocí zápustných rámů do sádrokartonu. Lze využít i stropní topné panely do kazetových podhledů, toto řešení se používá hlavně v kancelářských a průmyslových aplikacích.

Stropní vs. nástěnné umístění infrapanelů

V běžných podmínkách je umístění panelů na strop i na stěnu rovnocenné. Stropní instalací omezíte  konvekční složku vytápění na minimum a naopak sálavou složku posílíte. Částečná konvekce vznikající při nástěnné instalaci ale není na škodu, zvyšuje dynamiku ohřevu vzduchu. V podmínkách opravdu vysokých stropů, např. ve starší zástavbě Prahy, kde najdete stropy s výškou i 320-380 cm, je výrazně výhodnější umístění panelů právě na strop, protože omezením konvekční složky významně snížíte ztráty energie vzniklé „pytlem“ teplého vzduchu v horní polovině místnosti. Infrapanel vyzáří teplo od stropu směrem k podlaze, rozdíl teplot ve vertikálním směru se tak podstatně sníží a vy v porovnání s konvekčním vytápěním dramaticky ušetříte.

Rychlá charakteristika jak vybrat elektrické topení

V dalším pokračování „Jak topit elektřinou (2)“se zaměříme na dobře zateplené stavby s malou energetickou náročností.


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení