Jak udržet teplo v domě?

Jak udržet teplo v domě

Otázka a úkol pro všechny, kteří nemají peněz na rozdávání - a to nemá nikdo, nebo téměř nikdo. Ale zůstaňme u té většiny. Nejlepší investicí do vytápění je investice do tepelně izolačních vlastností domu a snížení spotřeby. Při minimální potřebě tepla už o typu vytápění nerozhoduje pouze finální faktura za spotřebovanou energii, ale i náklady na jeho pořízení, servis a životnost systému.

Zateplení

Pokud stavíte novostavbu, tak vám současné normy a legislativa špatně zateplený dům ani nedovolí postavit. V případě starší stavby je vhodné, nebo dnes spíše nutné zateplení zhotovit dodatečně. Zateplit můžeme fasádu, střechu i podlahu. Důležité jsou samozřejmě i okna a dveře, které je většinou nejlepší vyměnit. Jedná se sice o nemalou investici, ale při dnešních cenách energií se jistě brzy vrátí.

Větrání

Pak tu máme větrání, které je nezbytné pro zdravé klima v prostoru. V obytných prostorech dle normy by se měl celý objem vzduchu vyměnit jednou za 2 hod. V dnešních domech je větrání stále častěji řešeno centrální či decentrální větrací jednotkou s rekuperací vzduchu. Ta mimo to, že zajistí správné větrání, tak se zároveň postará o to, abychom nepřicházeli v takové míře o drahocenné teplo. Decentrální jednotky lze relativně snadno doplnit i do stávajících staveb.
Nemáte-li rekuperaci, je třeba větrat okny. Tady platí osvědčené rychle a intenzivně. Celý den otevřená ventilace okna nad topným tělesem je pouze díra do peněženky. Takže plně otevřená okna, dveře a ideálně vytvořit průvan. Větrat je nutné několikrát denně, především při příchodu domů a před spánkem. Doba větrání je závislá na venkovní teplotě, čím je chladněji, tím by doba měla být kratší, aby v zimním období nedošlo k ochlazení vnitřních konstrukcí, ale pouze výměně vzduchu. Pokud se tedy vrátíme k automatické rekuperaci, vyplývá z předchozích řádků, že zapnutá rekuperace v době naší nepřítomnosti nám nic nepřináší, ale naopak bere. Elektřinu! Proto je dobré čas provozu rekuperace programovat stejně jako vytápění.

Regulace a časování

Časování doby provozu vytápění je pro úsporu tepla také důležitý faktor. Topit v době naší nepřítomnosti na komfortní teplotu je zbytečné. S útlumem je nutné pracovat s ohledem na typ vytápění a jeho setrvačnost neboli akumulaci. Klasický či sálavý přímotop nebo infrapanel přestane topit téměř okamžitě a velmi rychle nabíhá, proto je možné pracovat s útlumem i při kratší nepřítomnosti. Některá topidla a termostaty mají také funkci otevřené okno, která zajistí odpojení topidla při náhlém poklesu teploty a po jejím ustálení a uplynutí nastaveného času se opět spustí.
V případě provozu podlahového vytápění, kdy se ohřívá několikacentimetrová betonová či anhydritová deska, se útlum při krátké nepřítomnosti nevyplatí používat. Tyto systémy je vhodné řídit regulací, která má funkci včasný start a na základě dat s předchozího provozu spustí vytápění s předstihem tak, aby bylo dosaženo požadované teploty v nastavený čas.

Snížení spotřeby energie

Zateplujte, přesně regulujte a používejte sálavá topidla

Nejdůležitější je zateplení budovy a přesná regulace a časování. Pro snížení spotřeby používejte úsporné a efektivní topení sálavými topnými systémy, jako jsou sálavé přímotopy a sálavé topné panely. Přímotop s nízkou spotřebou vám může ušetřit až 25% energie v porovnání s klasickými přímotopy. Jako topení do koupelny doporučujeme vždy nejlépe sálavá topidla.