Přímotopy

Princip funkce

Klasické přímotopy, jinak také nazývané přímotopné konvektory (od slova konvekce - tepelné proudění) jsou nejčastěji nástěnná, pevně instalovaná topidla pracující na jednoduchém principu výměny vzduchu o různých teplotách. Přímotop nasává dolní částí topidla chladný vzduch, který po ohřátí topným médiem samovolně vystupuje mřížkou v horní části konvektoru. Konstrukce přenosného přímotopu často obsahuje ještě přídavný ventilátor, podporující výměnu vzduchu. Přenosné konvektory v drtivé většině nejsou určeny pro trvalé vytápění, ale jen jako dočasné nebo přídavné zdroje tepla. Z principu své konstrukce přímotopy způsobují nežádoucí víření vzduchu a prachových částic, jsou tedy nevhodné pro alergiky a osoby s dýchacími obtížemi. Na druhou stranu mají tato dnes již legendární topidla velmi příznivý poměr „cena - výkon - dynamika - rozměry", pořizovacími náklady jsou to v podstatě nejlevnější topidla. Ne tak je tomu s náklady provozními, přímotopy ohřívají pouze vzduch, ne předměty, stěny a osoby jako infratopidla (infračervené topné panely), pro dosažení rozumné tepelné pohody musí konvektor zahřát vzduch v místnosti na poměrně vysokou teplotu, aby se následně ohřály také povrchy nábytku, stěn apod. Následkem je poměrně vysoká spotřeba elektrické energie. Přesto všechno (nebo právě proto) mohou být přímotopy i v dnešní době vhodným typem topení pro některé aplikace, nebo jako dočasné vytápění díky vysokému výkonu a nízké pořizovací ceně.

Příkon, výkon, typ tepla

Elektrická přímotopná zařízení jako přímotopy, sálavé přímotopy, infrapanely apod., se vyznačují prakticky bezeztrátovou přeměnou energie. Znamená to, že dodaný příkon, např. 1000W (při plném zatížení za hodinu provozu 1kWh) se rovná výkonu, tedy 1000W dovnitř, 1000W ven, beze ztrát v potrubí nebo kdekoli jinde. Rozdíl je vždy pouze v tom, jakým způsobem a v jaký typ tepla se dodaná energie přemění, což má důležitou souvislost s tepelným komfortem (pohodou) a spotřebou energie. U přímotopu se jedná o výrobu teplého vzduchu, u infrapanelů o infračervené záření ohřívající primárně předměty, stěny a osoby, druhotně pak vzduch.

Přímotopy

Topný hybrid - sálavý přímotop

Výsledkem nejmodernější evoluční přímotopné konstrukce je tzv. sálavý (infra) přímotop. Je to konvektor, který díky speciální konstrukci odevzdává zhruba polovinu dodaného příkonu formou sálání, tzn. infračerveného vlnění. Ve své podstatě je to hybrid mezi konvektorem a infračerveným topným panelem. Nemůžeme ho sice nazývat infratopením, protože „infra" složka není vyšší než 50% tepelného výkonu, ale právě proto je to ideální topidlo pro mnoho aplikací. Sálavý přímotop vykazuje mimořádně příznivý poměr „výkon - sálavý podíl - dynamika - rozměry", to vše navíc za velmi rozumnou cenu.

Údržba

Konstrukce přímotopu způsobující víření vzduchu a jeho neustálou výměnu uvnitř topidla způsobuje zanášení topného elementu uvnitř topidla a po několika letech podstatné snížení jeho účinnosti. Pokud topné těleso občas zbavíte nánosu prachových nečistot, výrazně tím prodloužíte životnost přímotopu a obnovení původní maximální účinnosti.

 

Přímotopy

Sálavé přímotopy

Pro více informací nás kontaktujte.