Jak ušetřit s přímotopem?

Jak ušetřit s přímotopem?

V této nelehké době s rostoucími cenami všeho co potřebujeme nebo považujeme za důležité pro život v dnešním světě hledáme způsoby, jak snížit naše výdaje případně čeho se úplně vzdát. Vzdát se vytápění v našich zeměpisných šířkách je nereálné a proto je nutné hledat způsob jak ušetřit (nebo vydělávat více peněz :-). Zaměříme se na tu úsporu. Nejlepší způsob jak ušetřit na vytápění je bezpochyby kvalitní tepelná izolace objektu. To však vyžaduje nemalé náklady a někdy jsou komplikace se samotnou realizací z důvodu památkově chráněného objektu či dohody mezi více vlastníky jedné nemovitosti. Jak tedy mohu ušetřit?

Když jiná možnost není

Jedním z nejfrekventovanějších řešení je vytápění elektrickým přímotopem. Přestože se traduje, že je to nejdražší způsob vytápění (což je značně zavádějící), tak často jiná možnost není, protože například nemáte plynovou přípojku nebo se plynu bojíte, nemáte komín nebo dřevo a kvalitní dobře navržené tepelné čerpadlo, které se nerozpadne dřív než na sebe vydělá je velmi drahá záležitost.

Přímotop obecně má jednu velmi dobrou vlastnost a to, že je schopen rychle se ohřát a současně rychle vypnout, tedy vychladnout. Toto chování má podstatný vliv na spotřebu energie, protože prostor nepřetápí v případě nenadálého tepelného zisku typu slunečního záření, vaření nebo početnější návštěvy, kdy každý dodá do prostoru určité množství tepelné energie. V kombinaci s přímotopnou sazbou, která je pro úsporný provoz nezbytná, je přímotop často ideální volbou.
Současné přímotopy mají velmi přesné termostaty s polovodičovým (bezhlučným) spínáním a tím zajišťují stabilní tepelnou pohodu bez zbytečného plýtvání elektrickou energií.

Další důležitou věcí je návrh vhodného umístění a zvolení optimálního počtu přímotopu v prostoru.
Ideální umístění je nejčastěji pod oknem, kdy stoupající teplý vzduch vytváří přirozenou tepelnou clonu před oknem a minimalizuje možnost srážení vlhkosti na skle a rámu okna. Před topidlem by neměla být žádná překážka ve formě nábytku či závěsu a topidlo by mělo do prostoru takzvaně vidět - to platí bezvýhradně pro přímotopy s podílem sálání.

Jeden nebo dva?

Počet topidel v prostoru má také vliv na spotřebu energie. Je to tak, že ve větším prostoru je vhodné instalovat více topidel, aby byl tepelný komfort co nejvyváženější. Budeme li předpokládat, že tepelná ztráta prostoru 30 m2 je 2000 W, tak jedno topidlo o tomto výkonu bude mít větší spotřebu při stejných podmínkách než dvě topidla o výkonu 1000 W. Úspory lze dosáhnout časovým programováním vytápění tím, že v době naší nepřítomnosti snížíme teplotu. Některé přímotopy mají vlastní programovatelný termostat a pak vše funguje zcela automaticky. U levnějších variant pak topidlo musíme ovládat ručně, nebo systém doplnit o vhodnou regulaci.