Po kolika letech vyměnit přímotop?

Kdy vyměnit přímotop

Přemýšlíte o koupi přímotopu a zajímá vás, jak dlouho bude spolehlivě fungovat?
Možná máte staré přístroje a zdá se vám, že nefungují jak by měli, někdy topí moc, někdy málo a také mají velkou spotřebu.

Sláva přímotopům

Přímotopy v podobě nástěnných topidel s integrovaným termostatem jsou na trhu už desítky let. Největší slávu u nás zažily v 90 letech, kdy byly státem podporovány jako ekologický zdroj vytápění. Bez podpory už to s tou oblibou šlo z kopce, ale i v současné době v domech s kvalitní obálkou a minimální potřebou tepla je to z hlediska celkových nákladů jedna z rozumných variant. A protože se jedná o nejlevnější vytápění s velmi nízkou pořizovací cenou, nachází přímotopy množství příznivců také v kategorii „nakup hodně výkonu za málo peněz“.

Jako u většiny věcí záleží předně na kvalitě výrobku. Pozor na levné přístroje často z hobby marketu, které nezřídka mají v návodu napsáno, že mohou být provozovány pouze pod dozorem. Takový přímotop je vhodný jen pro občasné použití a při dlouhodobém provozu bude jeho život velmi krátký, a to nemluvíme o bezpečnosti provozu. Pár „očouzených“ přístrojů už jsme viděli. Určitě vybírejte mezi osvědčenými výrobci a dodavateli topných systémů profesionální topidla určená pro trvalé a  bezdohledové vytápění.

Jak dlouho vydrží přímotop ?

Jak dlouho vám přímotop vydrží je dáno hlavně provozním zatížením a také prostředím, ve kterém přímotop pracuje. Doba provozu je ovlivněna hlavně tím, zda topidlo využíváme jako hlavní či doplňkový zdroj tepla. V rekreačním objektu využívaném mimo zimní sezonu, kde si rádi zatopíte v krbu, se přímotop moc nenadře a vydrží nám určitě dlouho.

Důležitou okolností je samozřejmě dimenzace topného výkonu, tzn. výběr výkonové varianty, zpravidla v rozmezí 500 – 2000 W. V případě poddimenzování se bude topidlo vlivem nepřetržitého provozu při nízkých venkovních teplotách často přehřívat a bude zasahovat tepelná pojistka. Tomu zabráníme instalováním výkonnějšího přímotopu nebo více kusů topidel. Prostředí může životnost topidel negativně ovlivnit zásadním způsobem. Umístění například v koupelně sebou nese zvýšenou vlhkost, která neprospívá elektronice a může způsobit korozi některých částí karosérie.

Uvnitř přímotopu se nachází několik součástí, které podléhají času a opotřebovávají se. Předně je to ovládání s řízením teploty, tedy termostat, který je elektromechanický nebo elektronický a jako každá elektronika má omezenou životnost. Z pohledu životnosti a bezhlučnosti jsou nejlepší termostaty s polovodičovým spínáním, které netrpí žádným opalováním mechanických kontaktů, protože spínání zajišťuje bezkontaktně polovodičová součástka (triak). Mezi topidla s tímto bezhlučným spínáním a mimořádně dlouhou životností patří ECOFLEX TAC, Atlantic F-125D a sálavé přímotopy ECOFLEX Solius II. Další důležitou součástí je topné těleso tvořené odporovou tyčí s různě konstruovanou lamelou dle typu a způsobu šíření tepla. Dále v přímotopu najdeme teplotní čidlo a již výše zmíněnou teplotní pojistku proti přehřátí. Tu by mělo obsahovat každé nástěnné topidlo, aby k přehřátí nedošlo a tím například k poranění dětí. Vratná teplotní pojistka má omezenou životnost počtem absolvovaných cyklů.

Kdy vyměnit přímotop

Na základě uvedených skutečností je zřejmé, že přímotop nevydrží, tak jako například topný kabel zalitý v betonu dlouhých 50 let. Na druhou stranu s životností tepelného čerpadla si většina přímotopů nezadá. Na rozdíl od tepelného čerpadla se ale přímotop dožije podobného věku bez drahých servisních zásahů. Soudobé přímotopy s elektronickými termostaty jsou na trhu již více než 15 let a stále v drtivé většině bez problému fungují. Předpokládaná průměrná životnost topidel používaných jako hlavní zdroj tepla napříč spektrem výrobků u renomovaných výrobců bude právě těch 15 let. Z důvodu bezpečnosti a s ohledem na možnost poruchy bychom 15 let doporučili i pro preventivní výměnu topidel. Není ovšem výjimkou, že kvalitní přímotop funguje i více než 20 let.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení