Po kolika letech vyměnit přímotop?

Kdy vyměnit přímotop

Přemýšlíte o koupi přímotopu a zajímá vás, jak dlouho bude spolehlivě fungovat?
Možná máte staré přístroje a zdá se vám, že nefungují jak by měli, někdy topí moc, někdy málo a také mají velkou spotřebu.

Sláva přímotopům

Přímotopy v podobě nástěnných topidel s integrovaným termostatem jsou na trhu už desítky let. Největší slávu u nás zažily v 90 letech, kdy byly státem podporovány jako ekologický zdroj vytápění. Bez podpory už to s tou oblibou šlo z kopce, ale i v současné době v domech s kvalitní obálkou a minimální potřebou tepla je to z hlediska celkových nákladů jedna z rozumných variant. A protože se jedná o nejlevnější vytápění s velmi nízkou pořizovací cenou, nachází přímotopy množství příznivců také v kategorii „nakup hodně výkonu za málo peněz“.

Jako u většiny věcí záleží předně na kvalitě výrobku. Pozor na levné přístroje často z hobby marketu, které nezřídka mají v návodu napsáno, že mohou být provozovány pouze pod dozorem. Takový přímotop je vhodný jen pro občasné použití a při dlouhodobém provozu bude jeho život velmi krátký, a to nemluvíme o bezpečnosti provozu. Pár „očouzených“ přístrojů už jsme viděli. Určitě vybírejte mezi osvědčenými výrobci a dodavateli topných systémů profesionální topidla určená pro trvalé a  bezdohledové vytápění.

Jak dlouho vydrží přímotop ?

Jak dlouho vám přímotop vydrží je dáno hlavně provozním zatížením a také prostředím, ve kterém přímotop pracuje. Doba provozu je ovlivněna hlavně tím, zda topidlo využíváme jako hlavní či doplňkový zdroj tepla. V rekreačním objektu využívaném mimo zimní sezonu, kde si rádi zatopíte v krbu, se přímotop moc nenadře a vydrží nám určitě dlouho.

Důležitou okolností je samozřejmě dimenzace topného výkonu, tzn. výběr výkonové varianty, zpravidla v rozmezí 500 – 2000 W. V případě poddimenzování se bude topidlo vlivem nepřetržitého provozu při nízkých venkovních teplotách často přehřívat a bude zasahovat tepelná pojistka. Tomu zabráníme instalováním výkonnějšího přímotopu nebo více kusů topidel. Prostředí může životnost topidel negativně ovlivnit zásadním způsobem. Umístění například v koupelně sebou nese zvýšenou vlhkost, která neprospívá elektronice a může způsobit korozi některých částí karosérie.

Uvnitř přímotopu se nachází několik součástí, které podléhají času a opotřebovávají se. Předně je to ovládání s řízením teploty, tedy termostat, který je elektromechanický nebo elektronický a jako každá elektronika má omezenou životnost. Z pohledu životnosti a bezhlučnosti jsou nejlepší termostaty s polovodičovým spínáním, které netrpí žádným opalováním mechanických kontaktů, protože spínání zajišťuje bezkontaktně polovodičová součástka (triak). Mezi topidla s tímto bezhlučným spínáním a mimořádně dlouhou životností patří ECOFLEX TAC, Atlantic F-125D a sálavé přímotopy ECOFLEX Solius II. Další důležitou součástí je topné těleso tvořené odporovou tyčí s různě konstruovanou lamelou dle typu a způsobu šíření tepla. Dále v přímotopu najdeme teplotní čidlo a již výše zmíněnou teplotní pojistku proti přehřátí. Tu by mělo obsahovat každé nástěnné topidlo, aby k přehřátí nedošlo a tím například k poranění dětí. Vratná teplotní pojistka má omezenou životnost počtem absolvovaných cyklů.

Kdy vyměnit přímotop

Na základě uvedených skutečností je zřejmé, že přímotop nevydrží, tak jako například topný kabel zalitý v betonu dlouhých 50 let. Na druhou stranu s životností tepelného čerpadla si většina přímotopů nezadá. Na rozdíl od tepelného čerpadla se ale přímotop dožije podobného věku bez drahých servisních zásahů. Soudobé přímotopy s elektronickými termostaty jsou na trhu již více než 15 let a stále v drtivé většině bez problému fungují. Předpokládaná průměrná životnost topidel používaných jako hlavní zdroj tepla napříč spektrem výrobků u renomovaných výrobců bude právě těch 15 let. Z důvodu bezpečnosti a s ohledem na možnost poruchy bychom 15 let doporučili i pro preventivní výměnu topidel. Není ovšem výjimkou, že kvalitní přímotop funguje i více než 20 let.