Kdo zapojí přímotop nebo topný panel?

Kdo zapojí přímotop nebo topný panel?

Při nákupu elektrických topidel je jednou z věcí, která nás bude jistě zajímat, zda je možné přímotop, sálavý panel či topný žebřík zapojit a zprovoznit svépomocí, nebo bude potřeba kontaktovat odborníka, který má potřebnou kvalifikaci a oprávnění pro tuto činnost. Připevnit přímotop nebo sálavý panel na stěnu zvládne průměrně šikovný kutil, ale co to elektrické zapojení? Často se s touto otázkou setkáváme a v následujících řádcích se vám pokusíme odpovědět.

Instalace vhodné regulace

Důležité je pro jaký účel a jak budou topné prvky využívány. Jako hlavní a jediný zdroj vytápění v celém objektu, nebo jako doplňkové topení či přenosné topidlo pro nárazové použití? S tím souvisí i způsob regulace, který do značné míry rozhoduje o tom, zda jsme schopni zprovoznit přímotop sami. V případě řešení hlavního topného systému bude ovládání nejčastěji řešeno „drátovou“ regulací a pak je jasné, že zapojení bude muset provést elektrikář s platným osvědčením o odborné způsobilosti dle vyhlášky 50/1978 sb. Ovšem i v případě hlavního vytápění existuje možnost, kdy je možné celý systém zprovoznit bez elektrikáře a tím je bezdrátová regulace s využitím zásuvkových přijímačů. U doplňkových a přenosných topidel si často se svojí zručností vystačíme sami a odborník není potřeba. Je však nutné zvolit vhodný výrobek.

S vidlicí, či bez?

Rozhodujícím faktorem s ohledem na možnost svépomocné instalace u elektrických topných prvků je to, jestli má nebo nemá vidlici pro zapojení do elektrické zásuvky. To není pravidlo u přímotopů ani sálavých panelů. Některé přímotopy nemají vidlici z důvodu možnosti regulace po pilotním vodiči - což znamená, že v napájecím kabelu je vodič navíc, který by nebylo možné přes standardní zásuvku zapojit a přímotop jím ovládat danou regulací. Jiné, například sálavý konvektor Solius vidlici mají a proto je lze jednoduše připojit a ovládat pomocí integrovaného termostatu. Toto topidlo díky vestavěné klopné pojistce (po převrácení přístroj vypne) lze využít i jako přenosné. K tomuto účelu je nutné dokoupit nožičky. Sálavé panely jsou také k dostání v provedení s vidlicí a bez vidlice do zásuvky. Pro účely svépomocné instalace bez nutnosti platit za práci elektrikáře je tedy nutné zvolit panel s vidlicí a zároveň řešit ovládání panelu, protože ty z podstaty věci (způsob šíření tepla, možnost instalace na strop ...) nemívají integrovaný termostat. Jednoduché řešení je například zásuvkový termostat, sestava infrapanel s termostatem, nebo v případě větších prostor vhodnější bezdrátový termostat se zásuvkovým přijímačem.

Závěrem lze tedy říci, že pokud je topidlo vybaveno přívodní šňůrou s vidlicí je možné ho instalovat a zprovoznit svépomocí. V případě topidel bez integrovaného termostatu je možné svépomocí zprovoznit za předpokladu použití vhodných ovládacích prvků. U topných těles bez vidlice si mnoho z vás řekne, že si zástrčku namontují sami, ale i tuto relativně jednoduchou činnost by měl provádět odborník s platným osvědčením.