Kdo zapojí přímotop nebo topný panel?

Kdo zapojí přímotop nebo topný panel?

Při nákupu elektrických topidel je jednou z věcí, která nás bude jistě zajímat, zda je možné přímotop, sálavý panel či topný žebřík zapojit a zprovoznit svépomocí, nebo bude potřeba kontaktovat odborníka, který má potřebnou kvalifikaci a oprávnění pro tuto činnost. Připevnit přímotop nebo sálavý panel na stěnu zvládne průměrně šikovný kutil, ale co to elektrické zapojení? Často se s touto otázkou setkáváme a v následujících řádcích se vám pokusíme odpovědět.

Instalace vhodné regulace

Důležité je pro jaký účel a jak budou topné prvky využívány. Jako hlavní a jediný zdroj vytápění v celém objektu, nebo jako doplňkové topení či přenosné topidlo pro nárazové použití? S tím souvisí i způsob regulace, který do značné míry rozhoduje o tom, zda jsme schopni zprovoznit přímotop sami. V případě řešení hlavního topného systému bude ovládání nejčastěji řešeno „drátovou“ regulací a pak je jasné, že zapojení bude muset provést elektrikář s platným osvědčením o odborné způsobilosti dle vyhlášky 50/1978 sb. Ovšem i v případě hlavního vytápění existuje možnost, kdy je možné celý systém zprovoznit bez elektrikáře a tím je bezdrátová regulace s využitím zásuvkových přijímačů. U doplňkových a přenosných topidel si často se svojí zručností vystačíme sami a odborník není potřeba. Je však nutné zvolit vhodný výrobek.

S vidlicí, či bez?

Rozhodujícím faktorem s ohledem na možnost svépomocné instalace u elektrických topných prvků je to, jestli má nebo nemá vidlici pro zapojení do elektrické zásuvky. To není pravidlo u přímotopů ani sálavých panelů. Některé přímotopy nemají vidlici z důvodu možnosti regulace po pilotním vodiči - což znamená, že v napájecím kabelu je vodič navíc, který by nebylo možné přes standardní zásuvku zapojit a přímotop jím ovládat danou regulací. Jiné, například sálavý konvektor Solius vidlici mají a proto je lze jednoduše připojit a ovládat pomocí integrovaného termostatu. Toto topidlo díky vestavěné klopné pojistce (po převrácení přístroj vypne) lze využít i jako přenosné. K tomuto účelu je nutné dokoupit nožičky. Sálavé panely jsou také k dostání v provedení s vidlicí a bez vidlice do zásuvky. Pro účely svépomocné instalace bez nutnosti platit za práci elektrikáře je tedy nutné zvolit panel s vidlicí a zároveň řešit ovládání panelu, protože ty z podstaty věci (způsob šíření tepla, možnost instalace na strop ...) nemívají integrovaný termostat. Jednoduché řešení je například zásuvkový termostat, nebo v případě větších prostor vhodnější bezdrátový termostat se zásuvkovým přijímačem.

Závěrem lze tedy říci, že pokud je topidlo vybaveno přívodní šňůrou s vidlicí je možné ho instalovat a zprovoznit svépomocí. V případě topidel bez integrovaného termostatu je možné svépomocí zprovoznit za předpokladu použití vhodných ovládacích prvků. U topných těles bez vidlice si mnoho z vás řekne, že si zástrčku namontují sami, ale i tuto relativně jednoduchou činnost by měl provádět odborník s platným osvědčením.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení