Čím topit místo plynu?

Čím topit místo plynu?

Kdo topí plynem, přemýšlí, jak na stávající ekonomické, politické a legislativní turbulence zareagovat. Zda topný systém změnit nebo doplnit záložním, tak aby v případě razantního zdražení nebo dokonce výpadku dodávek plynu měl doma teplo a nemusel topit třeba elektrickou troubou.

Máte-li komín, kamna či krb, čím topit a kde palivo skladovat, jste na krizové situace připraveni. S ohledem na trvalé vytápění, ale není tento zdroj tepla příliš komfortní, protože musíte přikládat, připravovat palivo, všude je nepořádek a špatně se to reguluje. Večer je vedro, ráno zima.
Pokud se tedy bavíme o plnohodnotném zdroji vytápění, rozumnější bude zaměřit se na elektřinu, která bude vždy (až nebude, tak bude všechno jinak).

Jako první většinu z nás napadne tepelné čerpadlo. Po ponoření do této problematiky ale zjistíte, že zdaleka už tak jednoznačně vyhrávat nemusí. Každopádně pro jeho instalaci je nutný profesionální návrh a kvalitní prověřené zařízení a to znamená, že se bavíme v řádech statisíců korun na jeho pořízení.

Čím nahradit plynové vytápění?

Přechod z plynu na elektřinu můžeme realizovat s klasickými nebo sálavými přímotopy či sálavými panely. Měli bychom se zamyslet nad možnostmi umístění topných prvků v daném prostoru a tím zvolit vhodné řešení. Sálavé panely mají zpravidla nižší výkon ve větší schránce a proto v domech s vyšší tepelnou ztrátou bude nutné instalovat v některých místnostech více kusů topidel. Panely je možné instalovat na strop a v případě vyšších prostor to je dokonce ideální řešení.
Klasické přímotopy a sálavé přímotopy se nejčastěji umísťují na shodná místa jako teplovodní radiátory.

Při přechodu na elektřinu lze zřídit mimo jiné podlahové vytápění a to i bez zásadnějších stavebních úprav. Na trhu jsou topné folie umožňující poměrně snadnou a rychlou instalaci. Samotnou pokládku u některých typů folií zvládneme sami bez asistence odborníka (topné fólie pro svépomocnou instalaci). Nutná je samozřejmě příprava elektroinstalace, zapojení a proměření kvalifikovaným elektrikářem. Další druhy elektrického podlahového topení jako topné kabely či rohože už si žádají zásadnější zásah do konstrukce podlahy a je vhodné zvážit jejich instalaci při stavbě nebo rekonstrukci domu. Výběr a návrh konkrétního typu podlahového vytápění pro váš prostor doporučujeme konzultovat s odborníkem. Instalace je možná svépomocí za asistence elektrikáře, ale nechat to na zkušené montážní firmě je jistota.

Samozřejmostí při využití elektřiny jako hlavního zdroje vytápění je přímotopná sazba D57d, se kterou budete mít elektřinu levnější pro celou domácnost. Pro její přidělení je nutné podat žádost vašemu distributorovi a po jeho vyjádření učinit patřičné úpravy elektroinstalace.