Přímotop nebo topný panel

 

Přímotop nebo infračervený topný panel?

 

 

Přímotopy

Nejprve si řekneme něco o legendárních přímotopech. Pod tímto pojmem je u nás zaveden klasický elektrický přímotopný konvektor,  tj. zařízení, které produkuje teplo výhradně ve formě teplého vzduchu. Přímotop v dolní části nasává chladnější vzduch a štěrbinou v horní části přirozenou konvekcí tj. prouděním chrlí vzduch teplý, který se neustálou výměnou pohybuje a víří. Topný prvek přímotopu přepaluje prachové částice procházejícího vzduchu, proto tento typ rozhodně není vhodný pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi. Přímotopem je tedy ohříván pouze vzduch, který je ale pro dobrou tepelnou pohodu nutno ohřát na poměrně vysokou teplotu. Z elektrických přímotopných systémů jsou tak klasické přímotopy provozně nejnáročnějším zdrojem tepla. 

 

Pro trvale obývané prostory s požadavkem dobré tepelné pohody a ekonomiky provozu klasický přímotop dnes již nelze doporučit, k dispozici jsou dnes zdravější a provozně méně náročné varianty přímotopných topidel jako třeba sálavé přímotopy, které zmíníme dále.

Abychom ale přímotopné konvektory jen nehanili, své opodstatnění mají i dnes, svědčí o tom jejich stabilní vysoké prodeje. Jedná se o suverénně nejlacinější zdroj tepla, dobře poslouží jako dočasné topení nebo vytápění užitkových prostor, dále pro temperaci apod. Před konvektory je také možné s malou odstupovou vzdáleností umístit nábytek, průběhu konvekce to příliš neublíží, na rozdíl od sálavých panelů, které vyžadují volný prostor pro dobrý rozptyl sálání. Mezi jejich výhody patří také vysoký výkon v malých rozměrech, nízká hmotnost , vysoká dynamika a také termostat integrovaný v těle přístroje.

 
 
 
 

Sálavé neboli infračervené topné panely

Sálavé panely pracují se zcela jiným principem výroby a šíření tepla než teplovzdušné konvektory. Topný panel emituje elektromagnetické vlnění, které se na teplo přeměňuje až po dopadu na předměty, plochy a také osoby, od kterých se pak druhotně ohřívá také vzduch. Plochy a předměty jsou u tohoto typu vytápění zpravidla teplejší než vzduch, na rozdíl od vytápění konvekčního, kde je to naopak. Vyšší teplota ploch spolu s přímým osáláváním osob pak vytváří dobrou tepelnou pohodu při nižší teplotě vzduchu a to je také důvodem dobré ekonomiky provozu těchto topných panelů. Sálavé topné panely pracují s povrchovými teplotami cca 80-110 st. C, takže nepřepalují vzduch, díky malému podílu konvekce z celkového výkonu jej také nevíří, jako přímotopné konvektory. Proti přímotopům potřebují sálavé panely pro srovnatelný výkon daleko větší rozměry, což je dáno jejich plochou konstrukcí, která méně podporuje konvekční složku a omezenou teplotou povrchu, která zase souvisí s určitou žádanou vlnovou délkou infračervených paprsků. Hodí se tedy především do objektů s rozumnou energetickou náročností. Z principu své funkce také mají nižší dynamiku než konvektory, protože vzduch ohřívají až druhotně. Pro dobrou tepelnou pohodu v trvale obývaných prostorech je však rozumná teplota vzduchu stejně důležitá, jako teplota povrchů a stěn, ačkoliv může být podstatně nižší než u konvekčního vytápění. Z důvodu šíření tepla sáláním do prostoru nelze snímat teplotu přímo na topidle a proto je panely třeba je řídit nezávislým prostorovým termostatem umístěným na vhodném neutrálním místě bez průvanu a přímého ozařování sluncem. Infrapanelům je na rozdíl od přímotopů nutné umožnit volné vyzařování do prostoru, aby se infračervené sálání mohlo rovnoměrně rozptýlit v prostoru. Rozdělení a charakteristiku infračervených topných panelů najdete v našem videu „sálavé topné panely“ věnovaném těmto výrobkům.

 
 
 
 
 

Sálavé přímotopy – optimální hybridy

Velmi povedeným a také dobře prodávaným výrobkem je tzv. sálavý přímotop. Je to jakýsi „hybrid“ mezi klasickým přímotopným konvektorem a sálavým (infračerveným) panelem, který kombinuje výhody obou principů a naopak potlačuje jejich negativa. Sálavý přímotop produkuje z celkového tepelného výkonu zhruba 40% tepla formou infračerveného vlnění. Přispívá tím k přímému ohřevu ploch i osob, zvyšuje tepelnou pohodu při současně nižší teplotě vzduchu a to zase podporuje ekonomiku provozu. Konstrukce přímotopu podporuje sálání, speciální topné těleso s nižší povrchovou teplotou zase zamezuje nežádoucímu přepalování vzduchu. Stále vysoká konvekční složka pak dodává přístroji žádoucí dynamiku. Sálavé přímotopy nevyžadují nadřazenou regulaci, mají integrovaný přesný elektronický termostat. Do trvale obývaných prostor je lze jen doporučit. Vysoký výkon, malé rozměry a výborná dynamika spolu s dobrou ekonomikou provozu, to všechno dělá ze sálavých přímotopů ideální topidla pro většinu aplikací.